PracaProgramowanieRynek

5 najbardziej pożądanych specjalizacji w IT w 2022 roku

Szacuje się, że w Polsce jest około 50 tys. nieobsadzonych stanowisk w branży IT, a luka ta ma podwoić się w ciągu najbliższych 10 lat. W całej Unii Europejskiej brakuje już ponad 600 tys. programistów. Jak wynika z raportu płacowego Hays Poland 2022, w tym roku zatrudnienie specjalistów do działów IT planuje nawet 40% pracodawców, przy czym aż 74% spodziewa się trudności w rekrutacji.

5 najbardziej pożądanych specjalizacji w IT w 2022 roku

I chociaż doświadczenie poszukiwanych na rynku specjalistów IT wciąż jest atutem, tak rosnąca liczba szkoleń przebranżawiających i kursów doszkalających pozwala wejść na rynek również osobom, które z sektorem IT miały wcześniej do czynienia mało lub zupełnie nic. Po chwilowym spadku w 2020 roku, znowu widać bowiem wzrost ogłoszeń pracy dla juniorów.

Jakie specjalizacje wewnątrz IT będą najbardziej poszukiwane w 2022 roku?

Data Scientist/Analityk Big Data
Specjalizacja określana przez Harvard Business Review jako “najseksowniejszy zawód XXI wieku”. Firmy gromadzą dziś gigantyczne ilości danych wewnętrznych i zewnętrznych, których analiza w czasie teraźniejszym umożliwia zrozumienie zachowania klientów, ich segmentację, budowanie nowych usług i ofert. Bez big data nie ma systemów rekomendacyjnych w sklepach online czy usługach subskrypcyjnych. Data scientist pracuje na olbrzymich zbiorach danych, które porządkuje, analizuje, a następnie wizualizuje. To interdyscyplinarna rola, wymagająca – poza znajomością języków programowania, wiedzy z zakresu machine learning, statystyki, analizy biznesowej – także umiejętności komunikacyjnych.

Zarobki: junior – 10 tys., mid – 15,8 tys., senior – 20 tys.

Architekt IT
Jest odpowiedzialny za projektowanie, budowę i wdrożenia systemów IT. Identyfikuje wymagania, planuje procesy i opracowuje projekty informatyczne w oparciu o przyjęte założenia biznesowe czy technologie. Łączy bogate doświadczenie programisty ze znajomością metodyki zarządzania projektami oraz rozumieniem celów biznesowych organizacji. Istotne jest także analityczne myślenie i komunikatywność.

Zarobki: junior – 16 tys., mid – 19,5 tys., senior – 26 tys.

UX designer
Doświadczenie użytkownika (ang. User Experience, UX) jest dziś jednym z kluczowych parametrów decydujących o sukcesie w branży e-commerce. Czym jest UX? To suma odczuć i emocji użytkownika podczas kontaktu ze stroną internetową czy aplikacją. UX designer bada i analizuje potrzeby i zachowania użytkowników, ocenia użyteczność witryn, projektuje interakcję z produktem, tworzy makiety i prototypy. To praca łącząca znajomość psychologii, analitycznego myślenia i empatii.

Zarobki: junior – 6,5 tys., mid -10,5 tys., senior – 14 tys.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa
W Polsce brakuje 17,5 tys. specjalistów od cyberbezpieczeństwa, czytamy w raporcie HackerU Polska. Na jednego kandydata przypada 7 wakatów, a nawet 60% specjalistów od bezpieczeństwa otrzymuje od jednej do trzech propozycji zawodowych od rekruterów tygodniowo. Co więcej, z badania Global Digital Trust Insights przeprowadzonego przez PwC wynika, że 69% organizacji planuje zwiększyć wydatki na cyberbezpieczeństwo w tym roku. Specjaliści odpowiadający za bezpieczeństwo, projektują strategie, analizują złośliwe oprogramowania, dbają o zgodność z normami bezpieczeństwa, zajmują się audytem oraz organizują politykę bezpieczeństwa firmy.

Zarobki: junior – 11 tys., mid – 17 tys., senior – 22 tys.

Specjalista cloud
Z chmury korzystają współcześnie prawie wszyscy, w tym banki, platformy streamingowe i sklepy internetowe. Dla biznesu chmura oznacza wygodny i bezpieczny dostęp do usług, gdzie płaci się za faktyczne zużycie, a zapotrzebowanie można szybko zwiększyć, gdy pojawi się taka potrzeba. To m.in. dzięki chmurze biznes mógł tak sprawnie działać w trakcie pandemii, a pracownicy i uczniowie komunikować się online. Wdrożenie chmury w polskich firmach i instytucjach publicznych może przynieść gospodarce dodatkowo 121 miliardów złotych w roku 2030 – czyli 4% PKB – czytamy w raporcie “Chmura 2030” firmy McKinsey & Company. Kim jest specjalista cloud? To zarówno architekt chmury, jej administrator lub inżynier oprogramowania, sieci czy bezpieczeństwa.

Zarobki: junior – 10,5 tys., mid – 14,5 tys., senior – 19,5 tys.

Dla tych natomiast, którzy nie są w stanie dobrać dla siebie żadnego z wyżej wymienionych zawodów jest też pocieszająca informacja – do 2030 roku poszukiwane będę zupełnie nowe profesje, które jeszcze nie powstały.

Wszystkie podane w tekście zarobki dotyczą kwoty brutto dla umowy o pracę – źródło: Raport Devire, przegląd wynagrodzeń Polska 2021.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *