Biznes

93% organizacji napotyka trudności w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Avanade. Kluczową barierą w ich realizacji są wyższe priorytety biznesowe w firmach. Dodatkowo, co czwarte przedsiębiorstwo wciąż nie posiada nawet planu osiągnięcia swoich celów zrównoważonego rozwoju.

93% organizacji napotyka trudności w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju

Jak wynika ze wspomnianego badania, mniej niż połowa ankietowanych menedżerów, jest przekonana, że wyrobi się z realizacją swoich celów ESG (środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego). Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną na świecie, 45% liderów przyznało jednocześnie, że cele biznesowe są dla nich obecnie wyższym priorytetem. Tymczasem 35% respondentów przygotowuje się już na spowolnienie gospodarcze.

Z kolei tylko 7% organizacji, które wzięły udział w badaniu pochwaliło się pomyślną realizacją wyznaczonych planów w zakresie ESG, a 14% zmaga się z wyzwaniami pozostając w połowie drogi do ich osiągnięcia. Zdecydowana większość ankietowanych postrzega innowacyjne rozwiązania technologiczne jako klucz umożliwiający przedsiębiorstwom przejście na ścieżkę zrównoważonego rozwoju.

“Jak wynika z naszych badań, ponad 63% wyższej kadry zarządzającej definiuje cyfrowe technologie jako bardzo istotne narzędzie do realizacji celów zrównoważonego rozwoju przez ich organizacje. Obecnie 61% firm postrzega przejście do chmury obliczeniowej jako jedyną ścieżkę do finalizacji własnych planów ESG” – wskazuje Bartłomiej Antczak, Country Manager Avanade w Polsce.

Cyfrowe rozwiązania umożliwiają znaczne przyspieszenie realizacji planów ESG, z których duże firmy będą rozliczane w około dwuletniej perspektywie. Tymczasem tylko 8% organizacji przeznacza trzy czwarte budżetu cyfrowej transformacji na wspieranie celów ESG. Mniej niż jedna trzecia firm (30%) mierzy swoją emisję dwutlenku węgła za pomocą oprogramowania. Brak możliwości dokładnego monitoringu ciągnie za sobą kolejne trudności. Przykładowo, tylko jedna trzecia firm jest pewna, że nie można zarzucić im greenwashingu.

“Wyniki tego badania potwierdzają, że podczas gdy wszyscy mówią o zrównoważonym rozwoju, liderzy muszą nauczyć się wykorzystywać technologie i podejmować praktyczne działania, które doprowadzą ich
do osiągnięcia celów ESG. W kontekście globalnej niepewności gospodarczej, ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju mogą wydawać się przytłaczające, zwłaszcza że wyzwania przed którymi stoją współcześni liderzy mają niespotykany charakter. Dobra wiadomość jest taka, że większy wpływ na sukces biznesu ma skupienie się na ciągłym rozwoju niż na celu końcowym. Identyfikacja i ustalanie priorytetów praktycznych działań ma kluczowe znaczenie” – podsumowuje Jillian Moore, Avanade Global Advisory and Sustainability Lead.

Badanie przeprowadzono w sierpniu 2022 roku wśród 1572 respondentów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Japonii, Włoch, Niemiec i Irlandii. Wśród respondentów znaleźli się główni decydenci w zakresie inicjatyw dotyczących zrównoważonego rozwoju i IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *