Rynek
Oracle przejmie czołowego dostawcę usług chmurowych dla branży utilities
Zdaniem przedstawicieli Oracle dzięki wartej ok. 530 mln USD transakcji koncern stanie się największym dostawcą opartych na modelu cloud computing usług przetwarzania danych dla sektora energetyki – i szerzej, branży użyteczności publicznej.
W wyniku zapowiedzianej transakcji Oracle stanie się m.in. właścicielem rozwijanej przez Opower platformy wspierającej analizy Big Data wyspecjalizowane na potrzeby sektora utilities. Z rozwiązań amerykańskiej spółki Opower korzystają m.in. koncerny takie jak PG&E oraz Exelon. Z oficjalnych informacji wynika, że platforma Opower jest obecnie wykorzystywana na potrzeby analizy ponad 600 mln odczytów liczników na potrzeby obsługi 60 mln odbiorców. Rozwiązania amerykańskiej spółki mają przy tym wspierać analizy przydatne dostawcom mediów, jak i ich klientom, pozwalającym na lepsze prognozowanie zapotrzebowania na media i usługi dodatkowe oraz na precyzyjną kontrolę kosztów.
Z perspektywy dostawców usług publicznych wykorzystanie platformy analitycznej Opower ułatwiać ma dostosowywanie modelu działalności do zmieniających się wymogów regulacyjnych. „Firmy z branży usług użyteczności publicznej potrzebują nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które współdziałają ze sobą w celu spełniania ich ewoluujących wymagań dotyczących klientów, operacji i zgodności z przepisami” — podkreśla Rodger Smith, wiceprezes i dyrektor generalny działu rozwiązań globalnych Oracle Utilities. Połączona oferta Oracle i Opower ma w sposób kompleksowy wspierać typowe m.in. dla sektora energetycznego działania związane z gromadzeniem, przetwarzaniem i analizowaniem danych. „Dzięki temu przejęciu branża usług użyteczności publicznej będzie mogła korzystać z najnowocześniejszych, kompleksowych aplikacji chmurowych obejmujących cały łańcuch tworzenia wartości – od liczników i sieci grid do klientów” — dodaje Dan Yates, prezes i współzałożyciel firmy Opower.
Zamknięcie transakcji nastąpić ma jeszcze w tym roku. Wcześniej jej warunki muszą zostać zaakceptowane m.in. przez akcjonariuszy spółki Opower oraz regulatorów rynkowych.