CIOPolecane tematy

Jak w sposób bezpieczny udostępnić zdalnym pracownikom firmowe zasoby IT?

Promocja

Z Michałem Nyczem, Account Executive w Akamai Technologies oraz Hubertem Ortyl, Business Development Manager Security Solutions w Advatech rozmawiamy o tym jak poradzić sobie w sytuacji, gdy bardzo duża część firm zdecydowała się na przeniesienie pracowników do pracy zdalnej. Dla organizacji posiadających kilkaset czy kilka tysięcy pracowników jest to naprawdę sporych rozmiarów projekt, który w dodatku muszą przeprowadzić w bardzo krótkim czasie. Kluczową kwestią jest tutaj zdalne udostępnienie wszelkich zasobów IT w sposób bezpieczny, tak aby nie narazić się na potencjalną utratę krytycznych dla firmy danych.

Jak w sposób bezpieczny udostępnić zdalnym pracownikom firmowe zasoby IT?
Michał Nycz, Account Executive w Akamai Technologies

Jak Akamai może pomóc w zabezpieczeniu pracy zdalnej?

Michał Nycz (M.N.): Aby dobrze zrozumieć nasze podejście do tej kwestii, należy się odnieść do filozofii Akamai Zero Trust, czyli totalnego ograniczenia potencjalnych czynników mogących zagrozić bezpieczeństwu firmowego środowiska IT. W kontekście samego zdalnego połączenia do aplikacji, Akamai proponuje podejście alternatywne do standardowego VPN-a. W naszym rozwiązaniu nie otwieramy żadnego (wchodzącego) połączenia do Firewalla, jednocześnie pozwalając na dostęp tylko wybranym użytkownikom, tylko do wybranych aplikacji – bez konieczności dostępu do całej sieci. Dostęp do aplikacji jest realizowany na warstwie aplikacyjnej, w ukryciu przed Internetem i dostępem publicznym.

W kontekście zdalnego połączenia do aplikacji, Akamai proponuje podejście alternatywne do standardowego VPN-a.W naszym rozwiązaniu nie otwieramy żadnego (wchodzącego) połączenia do Firewalla, jednocześnie pozwalając na dostęp tylko wybranym użytkownikom, tylko do wybranych aplikacji – bez konieczności dostępu do całej sieci. Dostęp do aplikacji jest realizowany na warstwie aplikacyjnej, w ukryciu przed Internetem i dostępem publicznym.

Jakie są potencjalne korzyści z takiego rozwiązania?

M.N.: Podstawową zaletą jest możliwość zachowania szczelnie zamkniętego firewalla, przy jednoczesnym, bezpiecznym udostępnieniu użytkownikowi wybranej aplikacji. Rozwiązanie integruje się w prosty i szybki sposób, posiada funkcjonalności Multi-Factor Authentication oraz SSO dla wszystkich aplikacji, a także przyjazny interfejs do zarządzania polityką dostępów. Można również zrealizować load balancing między lokalnymi serwerami. Z ciekawostek można dodać, że dajemy pewną możliwość kontroli nad tym, co pracownicy robią w trakcie pracy zdalnej.

Jak w sposób bezpieczny udostępnić zdalnym pracownikom firmowe zasoby IT?
Akamai Zero Trust

Home office to również inne zagrożenia. Phishing, malware? Czy tak naprawdę możemy mieć pełną kontrolę nad tym co otwierają nasi pracownicy?

M.N.: Biorąc pod uwagę, że Akamai obsługuje ok. 66% całego ruchu DNS’owego na świecie, daje nam to istotny wgląd we wszystkie bieżące zagrożenia, w tym nowe typy ataków. Dzięki temu jesteśmy w stanie na bieżąco zasilać naszą bazę danych. Posiadamy do tej analizy dedykowany zespół, stworzony z najlepszych światowych ekspertów, którzy cały czas pracują nad tym, aby baza ta była aktualna. Rozwiązanie, które chroni przed tego typu atakami to nasz rekursywny DNS. Jego sposób działania polega na tym, aby wszystkie zapytania DNS wewnątrz firmy – ze wszystkich urządzeń – rozwiązywały się najpierw do DNS Akamai w celu weryfikacji, czy nie jest otwierany niewłaściwy content – strony internetowe, phishing, malware i inne zagrożenia zdefiniowane przez administratora, bądź zaciągnięte z CSI. Oczywiście na poziomie administracyjnym można ustawić do których adresów dana grupa użytkowników powinna mieć dostęp, a do których nie. Obydwa rozwiązania są kompatybilne i posiadają wspólny interfejs.

Starając się wyjść naprzeciw potrzebom klientów oferujemy program pomagający zachować ciągłość biznesową organizacji i stworzenie bezpiecznego środowiska do pracy zdalnej. Oferujemy możliwość darmowego skorzystania z rozwiązań Akamai Zero Trust przez 60 dni, wraz z pełnym wsparciem technicznym z naszej strony. Sytuacja jest wyjątkowa, czujemy odpowiedzialność społeczną, więc jeśli tylko możemy pomóc, zrobimy to.

Czy w obecnej sytuacji oferują Państwo dodatkowe wsparcie w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przy pracy zdalnej?

M.N.: Starając się wyjść naprzeciw potrzebom klientów oferujemy program pomagający zachować ciągłość biznesową organizacji i stworzenie bezpiecznego środowiska do pracy zdalnej. Oferujemy możliwość darmowego skorzystania z rozwiązań Akamai Zero Trust przez 60 dni, wraz z pełnym wsparciem technicznym z naszej strony. Sytuacja jest wyjątkowa, czujemy odpowiedzialność społeczną, więc jeśli tylko możemy pomóc – zrobimy to.

Jak w sposób bezpieczny udostępnić zdalnym pracownikom firmowe zasoby IT?
Hubert Ortyl, Business Development Manager Security Solutions w Advatech

Advatech jest partnerem Akamai. Jaka jest Wasza rola w tym programie promocyjnym ?

Hubert Ortyl: W tym specyficznym okresie nasza rola sprowadza się przede wszystkim do propagowania czy podsuwania pomysłów w zakresie zachowania ciągłości działania organizacji, gdzie bardzo ważnym wymogiem jest dostęp do aplikacji firmowych wraz z zapewnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Proponowane rozwiązanie Akamai EAA jest możliwe do uruchomienia w ciągu policzalnych godzin na okres 60 dni. Advatech stoi w gotowości do pomocy w uruchomieniu usługi. Wszystkie szczegóły dotyczące tego programu można znaleźć na naszych kanałach na LinkedIn i na Facebooku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *