BiznesRynek

Plus uruchomił pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G, na początek w 7 dużych miastach

Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocławia – w tych miastach działa już pierwsza w kraju sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD, uruchomiona 11 maja przez operatora telekomunikacyjnego Plus we współpracy z firmą Ericsson. To dopiero sam początek wdrażania tej technologii na szeroką skalę w Polsce.

Plus uruchomił pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G, na początek w 7 dużych miastach

Sieć, którą tworzy obecnie 100 nadajników obejmujących zasięgiem 900 tys. odbiorców, to pierwszy etap rozwoju 5G Plusa w całej Polsce. Kolejnym będzie pokrycie 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji. Dzięki temu sieć najnowszej generacji objąć ma swoim zasięgiem łącznie ponad 3 miliony mieszkańców wspomnianych już 7 miast i aglomeracji warszawskiej. Jak zapewniają przedstawiciele operatora, do końca roku powstać ma duża część z zaplanowanych dodatkowych stacji dla Warszawy i aglomeracji, natomiast całość projektu powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Rozwiązanie to, jak informują przedstawiciele Plusa, oznacza jeszcze wyższą szybkość internetu – nawet do 600 Mb/s – lepszą stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych i dużo większą pojemność sieci. „10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Teraz wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa. Tym samym Polska dołącza do państw przodujących w europejskim i światowym wyścigu technologicznym” – powiedział Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

Co z aukcją na częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz?

Plus rozpoczął rozwój komercyjnej sieci 5G wykorzystując częstotliwość 2,6 GHz, która pozwala osiągnąć mu równowagę pomiędzy szybkością transferu danych (do wspomnianych 600 Mb/s bez agregacji) i zasięgiem (czyli szeroką dostępnością), zachowując oba parametry bardzo wysokiej jakości. Według opinii operatora, wraz z rozwojem sieci 5G w przyszłości, obecne wykorzystanie pasma 2,6 GHz zapewnić ma lepsze pokrycie zasięgowe niż w wypadku wykorzystania jedynie pasma 3,4-3,8 GHz i pozwolić zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością agregacji (łączenia) pasm 5G.

Trzeba bowiem pamiętać, że wszystkich operatorów telekomunikacyjnych powinien czekać jeszcze udział w aukcji 5G, na podstawie której rozdysponowane powinny im zostać częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz (częstotliwość 3,6 GHz jest najbardziej odpowiednia do tej technologii). Dlaczego powinny? W ostatnim czasie bowiem, wśród wprowadzanych poprawek do kolejnej wersji Tarczy Antykryzysowej 3.0, znalazła się przepisy dotyczące m.in. odwołania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej przed końcem jego kadencji. Najprawdopodobniej oznacza to również wymuszone anulowanie wspomnianej aukcji 5G i poddanie jej kontroli kolegium. ds. cyberbezpieczeństwa. Jej losy  wyjaśnią się w najbliższych dniach.

Póki co – nie czekając na ewentualne rozstrzygnięcie aukcji – sieć 5G uruchomić planują w najbliższym czasie także Play (operator zapowiadał już nawet jej start w lutym tego roku) i T-Mobile Polska. Obie firmy używają częstotliwości 2,1 GHz. Czwarty gracz, Orange Polska, wciąż czeka na rozstrzygnięcie aukcji dotyczącej 3,6 GHz. Plus natomiast zapowiada, że sieć 5G będzie rozwijał w przyszłości na wszelkich możliwych częstotliwościach przeznaczonych dla tej technologii.

Cały czas mamy bowiem do czynienia z początkowym etapem rozwoju 5G. Ten typ łączności, przy swych optymalnych parametrach, powinien zapewnić szybkość internetu liczoną w GB/s, pojemność sieci pozwalającą na połączenie do miliona urządzeń na 1 km2 (współczynnik ten w wypadku obecnej sieci LTE wynosi milion urządzeń na 500 km2), a opóźnienia w transmisji osiągające maksymalnie 4ms, a najmniej nawet 1ms.

Jak doszło do wdrożenia 5G w Plusie?

Prace związane z zainstalowaniem nadajników 5G dostarczonych przez firmę Ericsson na 100 stacjach bazowych w 7 miastach zakończone zostały w marcu. Z kolei w kwietniu cała infrastruktura pomyślnie przeszła wymagane testy.

Sieć 5G Plus wdrożona została w technologii, od niedawna wprowadzanej na świecie – w paśmie 2,6 GHz o szerokości 50 MHz Time Division Duplex. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink. „Jeśli sieć operatora porównamy do autostrady, to działanie innowacyjnej technologii TDD można porównać do sposobu zarządzania tym ruchem: na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy jadą w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa obecnie stosowana w innych sieciach technologia FDD” – czytamy w materiałach informacyjnych Plusa.

W pełni funkcjonalna sieć 5G działać będzie w oparciu o architekturę non-standalone (NSA), zintegrowaną z infrastrukturą LTE – do budowy sieci najnowszej generacji Grupa Cyfrowy Polsat wykorzystała posiadane maszty, na których zostały zainstalowane nadajniki 5G. Następne kroki to budowa sieci na innych częstotliwościach oraz wprowadzanie dodatkowych technologii, dzięki którym będzie można jeszcze szybciej i bardziej komfortowo korzystać z sieci.

Kto może korzystać z technologii 5G w Plusie?

Sieć 5G w Plusie umożliwić ma m.in. nową jakość rozrywki w dowolnym miejscu i czasie w technologii mobilnej – np. oglądanie filmów, transmisji sportowych, wydarzeń i programów w ultra wysokich rozdzielczościach czy też korzystanie z technologii cloud gaming, umożliwiającej dostęp do gier komputerowych bez pobierania ich na urządzenie, zachwalają specjaliści operatora. 5G w Plusie to również większe możliwości wykorzystania nowych technologii dla firm i gospodarki. Chodzi tu mianowicie o internet rzeczy, inteligentne miasta, sztuczną inteligencję, wirtualną rzeczywistość i wiele innych. O szerokim zastosowaniu sieci 5G przy jej optymalnych parametrach pisaliśmy tu https://itwiz.pl/czy-5g-stanie-sie-fundamentem-rozwoju-przyszlych-trendow-technologicznych-biznesu/

Wraz z wdrożeniem komercyjnej sieci 5G w Plusie, mogą z niej korzystać wszyscy abonenci sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający we wspomnianych 7 miastach, którzy znajdują się w zasięgu 100 stacji 5G i posiadają sprzęt obsługujący tę technologię z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz. Sam Plus ma obecnie w swojej ofercie cztery urządzenia obsługujące 5G. Jest to router ZTE MC801, który operuje na paśmie N41 oraz trzy smartfony Huawei zgodne ze standardem 5G (Mate Xs, P40 i P40 Pro). Niestety, żaden z tych modeli nie ma usług Google’a. Jak informują przedstawiciele operatora, w pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach. Natomiast oferta taryf 5G zostanie przedstawiona „w najbliższym czasie”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *