Rynek

Play zwiększa zasięg sieci 5G o 53 miejscowości

Dostępna w sieci Play technologia 5G do końca czerwca obejmie swym zasięgiem 53 miasta w Polsce. Rozbudowa sieci, wykorzystującej pasmo 2100 MHz, dotyczy zarówno dużych aglomeracji, jak i mniejszych miejscowości.

Play zwiększa zasięg sieci 5G o 53 miejscowości

Przy wykorzystaniu ponad 500 stacji bazowych, zasięgiem sieci 5G w Play objęte zostaną m.in. takie aglomeracje jak Warszawa, Kraków i Wrocław oraz wiele mniejszych miejscowości, np.: Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka czy Władysławowo. Jak informują przedstawiciele Play, operator stale rozbudowuje i modernizuje swoją sieć – obecnie posiada ponad 8100 stacji bazowych, z których powyżej 40% działa w standardzie 5G Ready zapewniając zasięg tej technologii ponad 50% populacji Polski.

Sieć 5G oparta na częstotliwościach z pasma C oraz powszechna dostępność urządzeń końcowych w Polsce zapewnić ma użytkownikom nową jakość korzystania z internetu mobilnego, którego zastosowania i wykorzystanie dynamicznie rośnie. Pokazały to zwłaszcza ostatnie  miesiące. Wykorzystanie możliwości zdalnej pracy, nauki oraz rozrywki stała się powszechnym standardem. Do utrzymania tak sprawnego mobilnego internetu wymagana jest jednak modernizacja i rozwój sieci komórkowych, aby ich zasięg oraz przepustowość wzrastały w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, podkreślają specjaliści reprezentujący operatora.

„Play, już w grudniu 2019 roku, jako pierwszy operator w Polsce, uruchomił 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz i zgodnie z zapowiedziami kontynuuje wdrażanie tej nowoczesnej technologii w całym kraju. Teraz uruchomiliśmy ponad 500 stacji 5G, które do końca miesiąca obejmą swym zasięgiem 53 miasta i miejscowości. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy dalej przystosowywać naszą sieć do technologii 5G w częstotliwości 2100 MHz, ale to dopiero początek” – zapowiedział Jean Marc Harion, CEO Play. „Maksymalizacja korzyści z tej technologii dla klientów wymaga jeszcze rozdysponowania dodatkowych częstotliwości dedykowanych 5G. Mamy nadzieję na szybkie wznowienie aukcji, zwłaszcza, że trwająca obecnie pandemia jeszcze wydatniej pokazała, jak ważny dla społeczeństwa jest dostęp do nowoczesnej sieci, jaką jest sieć 5G w Play” – dodał.

Przeczytaj również
Nowy smartfon pod choinkę? Który wybrać?

Jak zapewniają przedstawiciele operatora, śledzą oni uważnie ostatnie wydarzenia dotyczące aukcji częstotliwości 5G w paśmie C, która miała się rozpocząć pod koniec kwietnia i deklarują swoją gotowość do wzięcia w niej udziału. Zwracają także uwagę, iż dla postępów w rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej kluczowe pozostaje sprzyjające otoczenie inwestycyjne, a w szczególności konieczność pełnej harmonizacji norm w zakresie pola elektromagnetycznego w polskim porządku prawnym.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *