Sztuczna inteligencjaBiznesRynek

44% polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać z AI w pracy

Z kolei 29% chciałoby rozszerzyć działalność o nową branżę, a 46% prowadzić swój biznes – wynika z najnowszego badania Fundacji WłączeniPlus. Najpopularniejszymi wskazywanymi sektorami są usługi, handel oraz gastronomia i turystyka. Jedynie 3% kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT. Dane pochodzą z najnowszej części raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Sztuczna inteligencja i potrzeba parytetów”, towarzyszącego XVI edycji konkursu Sukces Pisany Szminką.

44% polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać z AI w pracy

Jak już wspomniano, blisko co druga Polka chciałaby prowadzić własną firmę. Najczęściej wskazywanymi branżami, w których kobiety chciałyby założyć swój biznes, są usługi (37%), handel (29%) oraz gastronomia i turystyka (19%). W dalszej kolejności ankietowane wskazywały edukację i szkolenia (10%), przemysł spożywczy oraz HR i doradztwo zawodowe (po 8%). Jedynie 3% kobiet chciałoby natomiast prowadzić firmę w branży IT. Dla porównania odsetek ten w w gronie mężczyzn wynosi 25%.

39% przedsiębiorczyń chce działać w innej branży niż obecnie

Uczestniczące w badaniu Fundacji WłączeniPlus przedsiębiorczynie nie boją się wyzwań – ponad ⅓ z nich pragnie spróbować swoich sił w innym sektorze, niż ten, w którym pracuje teraz. Dla 29% byłoby to rozszerzenie obecnej działalności. Jednak co 10. deklaruje, że chciałaby branżę zmienić – 4$ zdecydowałoby się na nową branżę, w której nie ma jeszcze doświadczenia, a 6% na taką, którą już zna.

Co czwarta przedsiębiorczyni wykorzystuje w codziennej pracy sztuczną inteligencję (26%). Przy czym wśród ogółu badanych odsetek ten wynosi jedynie 13%. Wykorzystywanie narzędzi AI w pracy zawodowej częściej zdarza się osobom młodym (27% w wieku 18-24 i 20% w wieku 25-34) niż starszym (6% w wieku 45-54 lata, 9% w wieku 55-65 lat) oraz mieszkańcom miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców (22% w porównaniu do 10% wśród mieszkańców wsi). Blisko co piąta przedsiębiorczyni planuje rozpocząć korzystanie ze sztucznej inteligencji w pracy (18%). Deklaruje to także 16% respondentów w wieku 25-34 lat oraz 13% mieszkańców miast do 100 tys. mieszkańców. Wśród ogółu badanych jedynie 9% badanych deklaruje, że zamierza zacząć używać AI w codziennej pracy.

Potrzeba parytetów w zarządach

Ponad ⅓ badanych (35%) uczestniczących w badaniu Fundacji WłączeniPlus deklaruje, że dostrzega potrzebę parytetów w zarządach i radach nadzorczych dużych firm. Zdanie to podziela ponad połowa (52%) przedsiębiorczyń. Jednocześnie jednak aż 17% ogółu badanych oraz 18% respondentek prowadzących własną firmę jest zdania, że nie są one konieczne. Mniejsze poparcie dla parytetów w zarządach odnotowano wśród mieszkańców wsi (28%) oraz miast powyżej 500 tys. mieszkańców, a wyższe wśród ankietowanych z miast poniżej 100 tys. mieszkańców (42%) oraz 100-500 tys. mieszkańców (45%).

“Wyniki badania pokazują, że przedsiębiorczynie wyraźnie widzą, że różnorodność sprzyja lepszemu zarządzaniu i rozwojowi biznesu, a ich głos w tej sprawie może inspirować innych. W Lidl Polska wierzymy, że równy dostęp do możliwości to podstawa zrównoważonego przywództwa, dlatego wspieramy działania, które promują różnorodność i otwartość w organizacjach, budując bardziej inkluzywne środowisko pracy. Bardzo istotna dla naszej kultury organizacyjnej jest idea fair pay oraz polityka równości płacowej. Angażujemy się też w inicjatywy wspierające i wzmacniające pozycję kobiet” – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska, który jest partnerem kategorii Firma Zrównoważonego Przywództwa.

Fundacja WłączeniPlus przedłuża termin zgłoszeń do XVI edycji konkursu Sukces Pisany Szminką do 20 stycznia br. Zgłaszać się można przez formularz dostępny na stronie konkurs.sukcespisanyszminka.pl w kategoriach otwartych: Biznes Roku: przychód powyżej 10 mln złotych, Biznes Roku: przychód poniżej 10 mln złotych, Start-up Roku, Mikrobiznes, Liderka w Nowych Technologiach, Przedsiębiorcza Cudzoziemka oraz Miejsce Pracy Przyjazne Rodzicom.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *