WydarzeniaRynek
Start z Bielikiem – bezpłatne webinaria dla przedsiębiorców
Coraz więcej firm zastanawia się dziś, czy i w jaki sposób wdrażać sztuczną inteligencję, aby przyniosła ona realną wartość biznesową. O sukcesie lub porażce decyduje coraz częściej nie sama technologia, lecz trafność decyzji podejmowanych na etapie planowania. To właśnie na nich koncentruje się bezpłatny cykl webinariów organizowany przez PFR we współpracy z Bielikiem i firmą Deviniti.

Cykl webinariów „Start z Bielikiem” przygotowano z myślą o firmach, które dopiero rozpoczynają pracę z AI lub planują jej wdrożenie w skali organizacji. Program obejmuje kluczowe zagadnienia strategiczne, biznesowe i technologiczne – od decyzji zarządczych i polskich studiów przypadków, po fundamenty bezpiecznych, skalowalnych i audytowalnych rozwiązań AI w środowisku enterprise.
- 5 lutego 2026, g. 10.00
Temat: Strategia AI w firmie
Agenda: Omawiane będą zagadnienia związane z ROI, suwerennością danych i modeli oraz governance, w tym rola rozwiązań on-premise, takich jak Bielik – wiodący model językowy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, umożliwiający wdrażanie AI z pełną kontrolą nad danymi oraz zgodnością regulacyjną.
Eksperci spotkania: Grzegorz Motriuk, Tomasz Stankiewicz (Deviniti)
- 12 lutego 2026, g. 10.00
Temat: Przykłady wdrożeń AI w Polsce
Agenda: Zaprezentowane zostaną trzy konkretne use case’y, w których AI realnie wspiera wyniki organizacji — m.in. poprzez poprawę wskaźnika NPS (zadowolenia klienta), skrócenie czasu obsługi, zwiększenie dostępności wiedzy oraz istotne odciążenie zespołów prawnych.
Eksperci spotkania: Łukasz Czerwiński (Deviniti), Sebastian Kondracki (Bielik.ai)
- 19 lutego 2026, g. 10.00
Temat: Technicznie o AI w firmie
Agenda: Poświęcony będzie projektowaniu wdrożeń AI w modelu on-premise, które minimalizują ryzyko halucynacji i błędów. Omawiane są zagadnienia obejmujące infrastrukturę, dobór modeli — w tym Bielika, wiodącego modelu językowego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej — a także architekturę RAG, orkiestrację oraz integrację rozwiązań AI z istniejącymi systemami organizacji.
Eksperci spotkania: Sebastian Kondracki (Bielik.ai), Piotr Andrasz (Deviniti)
Partnerzy cyklu: Bielik.ai i Deviniti
Bielik.ai to polski model językowy klasy LLM, zaprojektowany z myślą o zastosowaniach biznesowych i instytucjonalnych. Umożliwia efektywną analizę i przetwarzanie języka polskiego, m.in. w pracy z dokumentami, umowami, korespondencją i wiedzą organizacyjną.
Deviniti to polska firma technologiczna z ponad 20-letnim doświadczeniem w cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Specjalizuje się we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań IT, w tym systemów opartych na sztucznej inteligencji, oraz aktywnie wspiera rozwój modelu Bielik.ai.
Jak dołączyć do cyklu webinariów?
Wszystkie spotkania odbędą się w formule online i są bezpłatne. Wystarczy dokonać wcześniejszej rejestracji poprzez formularz zgłoszeniowy.
Organizatorem cyklu webinariów jest zespół odpowiadający za program Centrum Kompetencji AI.






