RynekPolecane tematy

Open Ledger Project ma wprowadzić standaryzację technologii Blockchain

Projekt realizowany jest przez IBM we współpracy z Linux Foundation. Dzięki standaryzacji Blockchain możliwe ma być szerokie zastosowanie tego rejestru, nie tylko w transakcjach finansowych. Do tej pory w oparciu o technologię Blockchain prowadzono wymianę bitcoinów. Dzięki współpracy z Linux Foundation, IBM ma nadzieję na stworzenie nowych zastosowań, poprzez otwarcie prywatnych rejestrów dla wszystkich zainteresowanych.

Open Ledger Project ma wprowadzić standaryzację technologii Blockchain

W inicjatywie, której liderem jest IBM, biorą udział także Accenture, ANZ Bank, Cisco, CLS, Kredyty, Deutsche Börse, Digital Asset Holdings, DTCC, Fujitsu Limited, IC3, IBM, Intel, JP Morgan, Londyn Grupa Stock Exchange, Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG ), R3, State Street, SWIFT, VMware i Wells Fargo.

Blockchain to technologia cyfrowych rejestrów, które w zdecentralizowany sposób grupują transakcje w porządku chronologicznym. Każdy z uczestników sieci ma dostęp do informacji o transakcjach, ich wartości i czasie wykonania. To, co przechowywane jest w rejestrze, ma zaś swoją realną wartość ekonomiczną.

Do tej pory publiczny Blockchain był wykorzystywany głównie jako rejestr transakcji w walucie Bitcoin. Pozwalał m.in. na realizację natychmiastowo i bez kosztów międzynarodowych transakcji płatniczych. Ograniczony zasięg rozwiązania wynikał ze stosunkowo małej grupy korzystających oraz ograniczeń prawno-legislacyjnych. Współpraca z organizacją non-profit jaką jest Linux Foundation, umożliwić mają “masowe innowacje w oparciu o technologie open source, ma też pozwolić na upowszechnienie technologii i jej szersze zastosowanie“.

Blockchain to technologia bazująca na zaawansowanej kryptografii, pozwalająca na realizację transakcji w ciągu sekund, a nie jak dotąd godzin czy dni. Szerokie zastosowanie może zaowocować wielomilionowymi oszczędnościami dla firm i większą efektywnością oraz automatyzacją procesów.

W ostatnim czasie powstało mnóstwo startupów eksperymentujących z technologią rozproszonego rejestru Blockchain. Wiele organizacji bada możliwość zastosowania blockchain dla różnych branż – od bankowości, przez sektor publiczny, po przemysłowy” – mówi Karolina Marzantowicz, CEE Banking Technical Leader w IBM. “Blockchain to platforma na bazie której można wypracować nieskończoną ilość zastosowań dla umów, kontraktów, rejestrów czy Internetu Rzeczy” ­– dodaje.

Blockchain to technologia bazująca na zaawansowanej kryptografii, pozwalająca na realizację transakcji  w ciągu sekund, a nie jak dotąd godzin czy dni. Szerokie zastosowanie może zaowocować wielomilionowymi oszczędnościami dla firm i większą efektywnością oraz automatyzacją procesów. Z jednej strony system bazuje na dostępie typu open source, z drugiej – wsparcie organizacji jest konieczne, aby wypracować standard komunikacji w oparciu o blockchain na poziomie krajowym, branżowym czy globalnym. Obecnie brakuje regulacji międzybranżowych i wewnątrzbranżowych, które wspierałyby szersze zastosowanie tej klasy rozwiązań na masową skalę.

Zanim odpowiednie regulacje i standardy się pojawią, firmy skupiają się na tworzeniu własnych aplikacji. Blockchain jest uważany za jedną z najbardziej rewolucyjnych technologii, jakie wpłyną na bankowość i sektor publiczny w przyszłości. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, konieczne jest zaangażowanie specjalistów z wielu dziedzin na zasadzie otwartej. Tak szeroka koalicja umożliwi wdrożenie Blockchain w wielu branżach jednocześnie.

Więcej na temat projektu oraz informacje jak dołączyć do grupy znajduje się na stronie Linux Foundation.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *