Branża ITAnalitykaRynek

Amerykański producent systemów BI sprzedany

Firma Informatica zostanie wycofana z giełdy po tym, jak stała się własnością dwóch funduszy inwestycyjnych. Wartość transakcji sięga 5,3 mld USD.

Amerykański producent systemów BI sprzedany

Założona w 1993 roku kalifornijska firma specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu integracji oraz analizy danych, także danych zaliczanych do zbiorów Big Data. W 2014 roku obroty firmy Informatica sięgnęły miliarda dolarów i były o 14% wyższe niż rok wcześniej. Znane także na polskim rynku rozwiązania wykorzystują koncerny takie jak: American Airlines, Citrix, czy Western Union. Ogółem z rozwiązań firmy Informatica korzysta ponad 5 tys. klientów. Spółka zatrudnia ponad 3,5 tys. pracowników.

Warunki transakcji zostały zaakceptowane przez radę nadzorczą spółki. Transakcja o wartości 5,3 mld USD ma zostać sfinalizowana najpóźniej w trzecim kwartale br. Według analityków wartość transakcji czyni z niej największy jak dotąd zakup lewarowany na rynku amerykańskim.

Wedle zapowiedzi zmiany właścicielskie nie wpłyną na realizację planów rozwoju firmy Informatica. Dotychczasowa strategia biznesowa spółki zakłada koncentrację wokół obszarów związanych z integracją danych, analityką biznesową, integracją rozwiązań dostępnych w modelu cloud computing, a także zarządzaniu danymi.

Warto dodać, że w zeszłym roku spółka dość hucznie obchodziła 15-lecie obecności na rynku NASDAQ. Informatica jest kolejną, choćby po konkurencyjnej firmie Tibco, wyspecjalizowaną w oprogramowaniu biznesowym spółką przejętą przez fundusze inwestycyjne – i wycofaną z obrotu giełdowego. Wartość ogłoszonej w ubiegłym roku transakcji to 4,3 mld USD.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *