InfrastrukturaRynek

Plus buduje komercyjną sieć 5G – na początek w 7 dużych miastach Polski

Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku użytkownicy sieci Plus z co najmniej 7 miast w Polsce, będą mogli korzystać z technologii 5G. Spółka Polkomtel z Grupy Cyfrowy Polsat rozpoczęła budowę pierwszej w kraju komercyjnej sieci tego typu.

Plus buduje komercyjną sieć 5G – na początek w 7 dużych miastach Polski

Decyzję o rozpoczęciu budowy sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD poprzedziły przeprowadzone przez Polkomtel testy i przygotowania, które spółka zakończyła w grudniu 2019 roku. Na początek prace realizowane będą w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na potrzeby powstającej sieci przeznaczono posiadane przez Grupę zasoby w paśmie 2600 MHz TDD, pozwalające, przy użyciu technologii MIMO 4×4 i QAM256, przekroczyć prędkość 500 Mb/s.

Nowoczesna technologia TDD

Jak twierdzą przedstawiciele operatora, kluczowym elementem w tworzonej właśnie sieci 5G jest wykorzystanie technologii TDD (Time Division Duplex), której jedyne komercyjne wdrożenia w Polsce posiada Grupa Cyfrowy Polsat we wspomnianym paśmie 2600 MHz (2570-2620 MHz). TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink. Jak czytamy w komunikacie operatora jest to „najnowocześniejsza technologia, która od niedawna wprowadzana jest na świecie”. Wykorzystanie częstotliwości 2600 MHz używane jest już z powodzeniem w komercyjnych sieciach 5G w USA oraz w Chinach.

„Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G” – mówi Justyna Kulka, członek zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

W pierwszym kwartale 2020 roku planowane jest uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Będą one wyposażane w sprzęt sieciowy dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *