Rynek

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczęły współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy

Firmy zawarły umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy (IoT). Google Cloud będzie również partnerem technologicznym Columbus Energy i Saule Technologies, dostarczając obu firmom usługi chmury obliczeniowej.   

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczęły współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczyWedług prognoz, gwałtownie rosnący światowy rynek internetu rzeczy już w 2025 roku wart będzie 1,1 biliona dolarów. Przypomnijmy, że ideą IoT jest połączenie siecią najrozmaitszych, często bardzo niewielkich i ściśle wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych, które generują i przesyłają informacje pomiędzy sobą. Te jednak wymagają zasilania, co dotąd bardzo ograniczało ich możliwe zastosowania. Przełomowe, perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies – firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła ich produkcję – są nie tylko niezwykle lekkie, cienkie i elastyczne, ale także działają wydajnie nawet w sztucznym świetle, zapewniają przedstawiciele producenta. I dodają, że to sprawia, iż ogniwa te są idealnym źródłem energii dla wszelkiego rodzaju urządzeń IoT.

“Niemożność zapewnienia rozwiązaniom IoT niezależnego źródła zasilania była dotąd głównym hamulcem ekspansji internetu rzeczy, ale nasze ogniwa perowskitowe rozwiązują ten problem” – powiedział Artur Kupczunas, członek zarządu Saule Technologies. “Teraz wiele błyskotliwych pomysłów, wspartych innowacyjnymi technologiami Google czy naszych partnerów z Columbusa, firmy bardzo doświadczonej i nowatorskiej na polu fotowoltaiki, wreszcie zyska szansę na realizację” – dodał.

Pierwszy produkt z zastosowaniem tej technologii jest już produkowany. To elektroniczne etykiety cenowe (Perovskite Electronic Shelf Label – PESL), zasilane ogniwem perowskitowym, pozwalające na wielokrotną zmianę ceny w ciągu dnia, obsługiwane bezprzewodowo i wykorzystujące analityczno-obliczeniowy potencjał chmury Google.

Liczba możliwych zastosowań tego niezależnego źródło zasilania jest potencjalnie nieograniczona, uważają przedstawiciele producenta. I tak, w przyszłości ogniwa perowskitowe mogłyby służyć m.in. do zasilania czujników monitorujących lasy lub inne obszary zagrożone pożarem czy zapewnienia większego zasięgu dronom dostarczającym np. leki i żywność osobom potrzebującym, przebywającym na trudnodostępnych terenach.

Rozwiązania z zakresu energetyki rozproszonej

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud będą również współpracować przy rozwiązaniach z zakresu energetyki rozproszonej.

“Columbus Energy opracowuje autorski, inteligentny system nadzoru i optymalizacji przepływu energii – PowerHouse. Nasz system HEMS (Home Energy Management System) będzie stanowił narzędzie do inteligentnego zarządzania wszystkimi urządzeniami i wytwarzaną energią w domu. Jest to specjalny algorytm, uczący się zachowań energetycznych tak, by dostosować zużycie energii do potrzeb domowników. Dzięki współpracy z Google Cloud, mamy szansę przyspieszyć wdrożenie tego narzędzia i udoskonalić jego funkcjonalności” – stwierdził Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.

Firmy zakładają, że ich współpraca pozwoli przyspieszyć polską i potencjalnie światową transformację energetyczną i cyfrową, z korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim jednak dla społeczności w największym stopniu dotkniętych cyfrowym wykluczeniem lub problemami z zapewnieniem zielonych źródeł energii.

“Cieszymy się, że możemy współpracować z Saule Technologies i Columbus Energy – polskimi liderami innowacji w dziedzinie nowych źródeł energii – i wspierać ich w tworzeniu produktów, które mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin gospodarki i życia, także dzięki wykorzystaniu narzędzi jakie oferuje chmura obliczeniowa” – powiedziała Magdalena Dziewguć, Country Manager Google Cloud w Polsce. “Zielona transformacja energetyczna przy użyciu technologii cyfrowych to jednocześnie jeden z naszych głównych priorytetów w Google. Nie tylko sami zobowiązaliśmy się do przejścia do 2030 roku całkowicie na energię zeroemisyjną – tworzymy rozwiązania pomagające innym w osiągnięciu podobnych celów” – podsumowała.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *