CyberbezpieczeństwoPolecane tematy

CYBERSEC Forum: MON tworzy wojska cybernetyczne Cyber Unit

Podjęliśmy decyzje o utworzeniu wojsk cybernetycznych – zapowiedział w czasie CYBERSEC Forum w Krakowie Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Na działania w cyberprzestrzeni, w tym stworzenie wojsk cybernetycznych, MON przeznaczy 2 mld zł.

CYBERSEC Forum: MON tworzy wojska cybernetyczne Cyber Unit

Na polu technologicznym trwa ciągły wyścig zbrojny, nie ma w tym momencie jednostki, która nie byłaby narażona na zagrożenia cybernetyczne. To również kluczowe wyzwanie dla bezpieczeństwa całego państwa. Wojska cybernetyczne Cyber Unit są więc koniecznością” – podkreślał Antoni Macierewicz, szef resortu obrony narodowej. Działania ministerstwa w tym zakresie będą koordynowane z Kancelarią Prezydenta i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego a także departamentem ds. wyzwań cyfrowych i cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Premiera, którego powołanie zapowiedziała dziś w Krakowie premier Beata Szydło.

W trakcie swojego wystąpienia na CYBERSEC Forum Antoni Macierewicz przypominał, że ataki cybernetyczne są już dziś codziennością. “W Polsce doświadczyliśmy ataków cybernetycznych tuż przed szczytem NATO w Warszawie. Także w tym roku, pod koniec czerwca wirus Petya zadał poważne straty Ukrainie i przedsiębiorstwom ukraińskim. Z kolei w lipcu zaatakowano amerykańskie elektrownie, w tym elektrownie jądrowe. Podczas nielegalnego referendum w Katalonii rosyjscy hakerzy pomogli złamać blokady na serwerach gromadzących głosy, założone przez rząd Hiszpanii. Nasz główny przeciwnik uczynił z informacji swoją najważniejszą broń. Wykorzystywane są wszelkie środki, dzięki którym można zmanipulować opinię publiczną. Całe społeczeństwa mogą być zainfekowane narzędziami propagandowymi” – mówił Antoni Macierewicz. “MON ponosi odpowiedzialność za zapewnienie cyberbezpieczeństwa w cyberprzestrzeni na poziomie państwowym i nikt nie zwolni nas z tej odpowiedzialności” – dodał.

Także Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska podkreślała, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z głównych priorytetów nie tylko jej resortu, ale całego polskiego rządu. “Cyfrowe państwo musi być bezpieczne. Jestem przekonana, że dzięki ustawie nad którą teraz pracujemy, Polska będzie krajem bardziej odpornym na ataki i zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni” – mówiła w trakcie konferencji CYBERSEC Forum szefowa resortu cyfryzacji.

Działania polskiej administracji państwowej w zakresie cyberbezpieczeństwa są komplementarne z działaniami, jakie w tym zakresie prowadzi Komisja Europejska. “Bezpieczeństwo w sieci jest tak samo istotne, jak poza nią. Narodowe cyber-prawa powinny obowiązywać globalnie, tak jak to jest w przypadku praw niezwiązanych ze sferą cyber. Zespoły szybkiego reagowania powoływane są już w całej Europie. Należy skupić się na odporności, ograniczaniu i obronie” – mówił z kolei – obecny w Krakowie – Sir Julian King unijny komisarz ds. bezpieczeństwa.

Odbywające się już po raz trzeci CYBERSEC Forum to dwa dni intensywnych debat, 150 prelegentów i ponad 1000 uczestników z całego świata. Konferencja odbywa się tydzień po Szczycie Cyfrowym UE, który miał miejsce 29 września br. w Tallinie. W stolicy Estonii, szefowie państw i rządów omówili najważniejsze wyzwania cyfrowej przyszłości Europy. Krakowskie wydarzenie jest okazją do kontynuacji tej dyskusji, tym razem w gronie polskich i europejskich decydentów politycznych, a także wiodących ekspertów branży i globalnych liderów sektora prywatnego. Uczestnicy CYBERSEC Forum nie tylko omówią kluczowe wyzwania, ale również sformułują praktyczne i innowacyjne rekomendacje, które będą mogły zostać wdrożone do polityk oraz strategii cyberbezpieczeństwa państw, organizacji międzynarodowych i przedsiębiorstw.

Organizatorem CYBERSEC Forum jest Instytut Kościuszki.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *