CyberbezpieczeństwoRynekPolecane tematy

Czy Facebook przejmie jednego z głównych dostawców rozwiązań bezpieczeństwa IT?

Największy serwis społecznościowy na świecie od dawna zapowiada, że zamierza w znaczący sposób podnieść poziom bezpieczeństwa swoich systemów oraz użytkowników. Z najnowszych doniesień wynika jednak, że jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu może być przejęcie jednego z głównych graczy z segmentu cyberbezpieczeństwa.

Czy Facebook przejmie jednego z głównych dostawców rozwiązań bezpieczeństwa IT?

Facebook nie ma ostatnio dobrej prasy – serwis krytykowany jest m.in. za niedostateczne chronienie danych użytkowników oraz zbyt słabe zabezpieczenia, które sprawiają, że bywa on wykorzystywany przez najróżniejsze organizacje czy rządy do sterowania opinią publiczną choćby za pomocą tzw. fake newsów, czyli fałszywych informacji, masowo dystrybuowanych w serwisie. Szef firmy, Mark Zuckerberg, był już w tej sprawie przesłuchiwany przez amerykańskich senatorów i zapowiadał wtedy, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by wzmocnić zabezpieczenia serwisu społecznościowego i podnieść skuteczność walki z prowadzonymi za jego pośrednictwem akcjami dezinformacyjnymi.

Facebook zamierza kupić jedną z wiodących firm z segmentu cyberbezpieczeństwa, a następnie wykorzystać pozyskany w ten sposób personel i rozwiązania do usprawnienia własnych systemów.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarli dziennikarze serwisu The Information, wynika, że szefostwo Facebooka rozważa aktualnie sięgnięcie po wsparcie zewnętrznych specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy pomogliby w zabezpieczeniu serwisu. Co istotne, nie chodzi tu o skorzystanie z outsourcingu czy oprogramowania świadczonych przez zewnętrzny podmiot – Facebook zamierza po prostu kupić jedną z wiodących firm z segmentu cyberbezpieczeństwa, a następnie wykorzystać pozyskany w ten sposób personel i rozwiązania do usprawnienia własnych systemów.

Dziennikarze The Information pozyskali te informacje od czterech niezależnych informatorów blisko związanych ze sprawą – aczkolwiek serwis nie był w stanie dowiedzieć się, którego dostawcę cyberbezpieczeństwa zamierza przejąć Facebook. Przedstawiciele firmy Facebook nie komentują tych doniesień.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że sprawa nabiera rozpędu – The Information sugeruje, że Facebook chce sfinalizować transakcję do końca bieżącego roku. Wiadomo też, że firma szuka przede wszystkim dostawców, których istniejące już rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa będzie można łatwo zintegrować z serwisem Facebook. Chodzi m.in. o oprogramowanie wykrywające potencjalnie szkodliwe działania i aplikacje, rozwiązania do zarządzania ryzykiem oraz oceny bezpieczeństwa i wiarygodności treści.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *