RynekPolecane tematy

Czy Samsung kupi firmę lub technologie BlackBerry?

Wstępna oferta przejęcia całej firmy BlackBerry opiewać na kwotę 7,5 mld USD. Zakup miałby być podyktowany chęcią pozyskania praw do technologii kanadyjskiego koncernu – rozwiązania BlackBerry pozwoliłyby firmie Samsung skuteczniej konkurować przede wszystkim z Apple. Przedstawiciele obu firm dementują jednak doniesienia o ewentualnych negocjacjach.

Czy Samsung kupi firmę lub technologie BlackBerry?

Według doniesień agencji Reuters rozmowy w sprawie potencjalnej transakcji trwają od ubiegłego tygodnia. Nieoficjalnie mówi się, że władze koncernu Samsung Electronics proponują kwotę nawet o 60% wyższą od obecnej kapitalizacji kanadyjskiej firmy. Przejmując firmę BlackBerry Samsung zyskałby dostęp do wielu, chronionych prawnie rozwiązań m.in. w zakresie transmisji danych oraz bezpieczeństwa. Ich wykorzystanie w ramach własnej oferty miałoby wzmocnić pozycję rynkową południowokoreańskiej firmy wśród odbiorców korporacyjnych i zwiększyć konkurencyjność – przede wszystkim względem koncernu Apple. Warto dodać, że Samsung systematycznie rozwija własne rozwiązania skierowane do użytkowników biznesowych – m.in. pozwalającą rozdzielić system plików urządzenia mobilnego na potrzeby zastosowań firmowych i prywatnych platformę Knox. Informacje podane przez agencję Reuters przyczyniły się niemal do 30-proc. wzrostu ceny akcji BlackBerry.

Informacje o ewentualnym przejęciu dementują też przedstawiciele koncernu Samsung Electronics.

Tymczasem przedstawiciele kierownictwa BlackBerry oficjalnie zdementowali doniesienia o rzekomo trwających rozmowach w sprawie przejęcia firmy przez koncern Samsung. Deklaracja ta nie wyklucza jednak, że prowadzone są rozmowy dotyczące zakupu części majątku firmy. Warto dodać, że wydany przez władze firmy BlackBerry komunikat spowodował 15-proc. spadek wartości akcji kanadyjskiej spółki. Informacje o ewentualnym przejęciu dementują też przedstawiciele koncernu Samsung Electronics.

Wedle ostatnich szacunków w posiadaniu BlackBerry jest obecnie ok. 44 tys. patentów.

Z nieoficjalnych informacji wynika również, że w ostatnich miesiącach władze firmy BlackBerry odrzuciły przynajmniej kilka propozycji przejęcia. Ma to dowodzić wiary zarządu oraz większościowych udziałowców w skuteczność trwającej reorganizacji i nowej strategii rynkowej firmy. Oferty rzędu 7 mld USD mają być wysoce zaniżone względem potencjalnej wartości BlackBerry w perspektywie najbliższych lat. Wedle ostatnich szacunków w posiadaniu BlackBerry jest obecnie ok. 44 tys. patentów. Ich wartość księgowa to niemal 1,5 mld USD, jednak zdaniem wielu analityków może być to kwota istotnie zaniżona.

Niewykluczone, że rozmowy w sprawie transakcji zakupu firmy BlackBerry lub należących do niej technologii to po części efekt nawiązanej w listopadzie ubiegłego roku współpracy obu firm. Samsung i BlackBerry ogłosiły wówczas partnerstwo, na mocy którego rozwiązania bezpieczeństwa tworzone na potrzeby urządzeń linii Samsung Galaxy zostaną zintegrowane z bezpieczną infrastrukturą telekomunikacyjną BlackBerry.

Jednocześnie, ewentualna fuzja obu firm podlegałaby licznym regulacjom rynkowym. BlackBerry zarządza bowiem m.in. globalną infrastrukturą wykorzystywaną do bezpiecznej transmisji danych, zaś z rozwiązań kanadyjskiej firmy korzysta wiele instytucji rządowych z całego świata. Warto dodać, że w 2013 roku przedstawiciele rządu Kanady, w odpowiedzi na pojawiające się doniesienia na temat ewentualnej sprzedaży firmy BlackBerry chińskiemu Lenovo, zapowiadali, że transakcja taka zostałaby zablokowana właśnie przez wzgląd na kwestie bezpieczeństwa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *