Branża ITRynek

Europejski rynek smartfonów z najniższą sprzedażą od dekady

W pierwszym kwartale 2022 roku wartość europejskiego rynku smartfonów spadła o 12%, co jest najniższym poziomem sprzedaży w tym okresie od prawie dekady. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez firmę Counterpoint Research.

Europejski rynek smartfonów z najniższą sprzedażą od dekady

Według przedstawicieli wspomnianej firmy badawczej spadek ten był wynikiem trwających niedoborów komponentów, blokad związanych z pandemią COVID-19 w Chinach, pogarszających się warunków gospodarczych i wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. „Rosnące poziomy inflacji w całym regionie mają wpływ na wydatki konsumentów, podczas gdy Samsung i Apple, pierwsi i trzeci w rankingu dostawcy smartfonów w Rosji, wstrzymali wszystkie dostawy na największy rynek europejski na początku marca 2022 roku” – powiedział Jan Stryjak, zastępca dyrektora Counterpoint Research. Podczas gdy lider rynku, południowokoreański Samsung odnotował spadek sprzedaży o 16%, a Apple o 6%, to firma Realme była jedynym dostawcą telefonów z pierwszej piątki, który odnotował roczny wzrost sprzedaży.

Według analiz wartość sprzedaży smartfonów w Europie będzie zmniejszała przez kilka kolejnych kwartałów. Duży spadek ma być widoczny zwłaszcza w drugim kwartale tego roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *