PARTNEREM DZIAŁU CYBERBEZPIECZEŃSTWO JEST
CyberbezpieczeństwoPolecane tematy

Firmy wyłączają funkcje bezpieczeństwa, żeby nie tracić na wydajności sieci

Co trzeci specjalista IT przyznaje, że dezaktywuje niektóre mechanizmy bezpieczeństwa, aby uniknąć spadku wydajności sieci i wykorzystujących ją aplikacji. Najczęściej wyłączane są funkcje analizy pakietów DPI. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu należącej do koncernu Intel firmy McAfee.

590347_68559935

Zdaniem autorów badania chęć zmaksymalizowania przepustowości infrastruktury w oparciu o posiadane zasoby często prowadzi również do ograniczania funkcjonalności – działających w warstwie sieci – mechanizmów antyspamowych, antywirusowych oraz obsługi połączeń VPN. Analizy pokazują jednak, że to funkcje Deep Packet Inspection są najczęściej dezaktywowane w pierwszej kolejności. Mają one bowiem powodować największe spadki sprawności sieci. Potwierdzają to przeprowadzone testy – według ekspertów firmy Miercom tradycyjne mechanizmy DPI mogą powodować zmniejszenie przepustowości sieci nawet o 40%. Tymczasem, jak podkreślają specjaliści firmy McAfee, funkcja DPI jest kluczowa dla utrzymania pełnej ochrony przed dzisiejszymi zagrożeniami IT – i stanowi coraz częściej fundament zapór sieciowych nowej generacji. Niezależnie od tego, aż 60% uczestniczących w badaniu specjalistów IT przyznaje, że struktura wykorzystywanej w ich firmach architektury sieciowej jest zorientowana na bezpieczeństwo.

„Źle się dzieje, że wyłączanie ważnych funkcji zapory sieciowej w celu podwyższenia wydajności sieci jest normalną praktyką. Naszym zdaniem tego typu wyjście z sytuacji jest niedopuszczalne” – mówi Pat Calhoun, dyrektor generalny Działu Bezpieczeństwa Sieci w firmie McAfee. Jego zdaniem firmy nie powinny stawać przed koniecznością wyboru pomiędzy przepustowością sieci, a bezpieczeństwem. Odpowiedzią na ten problem mają być zapory sieciowe nowej generacji.

„Rok 2014 to ponad 200-procentowy wzrost incydentów związanych z kradzieżą danych w firmach w stosunku do roku ubiegłego. Żyjąc i pracując w takiej rzeczywistości, musimy stosować zaawansowaną ochronę, którą oferują właśnie firewalle nowej generacji. Firma McAfee umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału technologii bezpieczeństwa bez jednoczesnego poświęcania wydajności czy funkcjonalności sieci” – zapewnia Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w polskim oddziale McAfee, part of Intel Security. Według niego oferowane przez firmę McAfee rozwiązanie Next Generation Firewall ma – przy włączonych funkcjach bezpieczeństwa – zapewniać wyższy poziom wydajności niż rozwiązania konkurencyjne. Potwierdzają to testy przeprowadzone przez firmę Miercom. W badaniu ankietowym uczestniczyło ponad 500 specjalistów IT zatrudnionych w firmach z Wielkiej Brytanii.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *