CDOCyberbezpieczeństwo

64% liderów IT uważa, że obawy związane z cyberbezpieczeństwem zniechęcają do inwestowania w innowacje

Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ jednocześnie 91% ankietowanych uważa najświeższe technologie za zagrożenie albo przyznaje, że z ich winy miało już do czynienia z naruszeniem bezpieczeństwa – tak wynika z najnowszego badania HPE Aruba Networking.  Z drugiej strony, liderzy IT potrzebują innowacyjnych rozwiązań, takich jak np. Generative AI, aby przyspieszyć transformację swojego biznesu. Nawet 89% respondentów stwierdza, że sukces ich firm zależy od tego, czy przejdą transformację cyfrową kluczowych obszarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

64% liderów IT uważa, że obawy związane z cyberbezpieczeństwem zniechęcają do inwestowania w innowacje

We wspomnianym badaniu wzięło udział 2100 liderów IT z 21 krajów. W wyniku przeprowadzonych ankiet powstał raport, który pokazuje sposób, w jaki organizacje podchodzą do kwestii balansowania między innowacyjnością a ryzykiem. Analiza rzuca również światło na rolę, jaką liderzy IT i rozwiązania sieciowe muszą odegrać w zwiększeniu bezpieczeństwa wprowadzanych innowacji.

Jak się okazuje, 95% liderów IT uznaje cyfryzację za klucz do uzyskania nowych strumieni przychodów w ciągu najbliższego roku. Z raportu wynika także, że organizacje już teraz przeprowadzają cyfryzację lub planują wprowadzić rozwiązania do jej przeprowadzenia, takie jak: sieci 5G (91%), sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (89%) czy też Internet rzeczy i inteligentne czujniki (88%). Mimo tego, tylko 45% liderów IT uważa swoje organizacje za innowacyjne. Co niepokojące, jeszcze mniej uważa, że są one bezpieczne (44%).

Zarządzanie rosnącym ryzykiem

Wyniki badania wskazują na rosnący rozdźwięk między wymaganiami technologicznymi a zdolnością zespołów IT do zarządzania stosowanymi rozwiązaniami: 66% liderów IT ma obawy, czy ich organizacja jest w stanie nadążyć za najnowszymi wymaganiami technologicznymi i cyfrowymi, a 55% twierdzi, że ich zespoły IT już są przeciążone.

Przeczytaj również
Commvault: Metallic jest urzeczywistnieniem modelu usługowego w przechowywaniu danych

Coraz większe wykorzystanie technologii w połączeniu z niewystarczającymi zasobami, a także upowszechniająca się praca zdalna, chmura hybrydowa czy rozproszone centra danych powodują, że organizacje stają się bardziej narażone na ryzyko.

„Potrzeby biznesowe zmieniają się, a zespoły IT coraz częściej starają się im sprostać poprzez wdrażanie nowych technologii. Jednakże wraz z technologiami muszą ewoluować również środki zabezpieczające” – mówi Scott Calzia, wiceprezes ds. marketingu w HPE Aruba Networking. „Sieciowe rozwiązania oparte na AI są w stanie pomóc zespołom IT i zwiększyć ich wydajność poprzez upraszczanie zadań administracyjnych czy wdrażanie strategii bezpieczeństwa dzięki wbudowanym zabezpieczeniom” – dodaje.

Z analizy wynika, że coraz częściej docenia się rolę sieci w transformacji biznesowej – a w szczególności związek między rozwiązaniami sieciowymi a bezpieczeństwem i innowacyjnością. I tak, 64% liderów IT uważa, że rozwiązania sieciowe mogą zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa, a 61% twierdzi, że innowacyjność. W związku z tym organizacje zaczynają wprowadzać rozwiązania bezpieczeństwa oparte na sieci, takie jak Security Service Edge (SSE) czy inne podobne zabezpieczenia typu edge-to-cloud (89% respondentów), kontrolę dostępu do sieci opartą na zasadach (tzw. policy-based – 88%) czy zabezpieczenia Secure Access Service Edge (SASE – 87%).

Badanie pokazało też, że organizacje nadal potrzebują wsparcia w obszarze efektywnego wykorzystania tych rozwiązań – tylko 47% liderów IT uważa, że ich obecne rozwiązania sieciowe są w stanie zapewnić cyberbezpieczeństwo, a jeszcze mniej dostrzega ich rolę we wspieraniu nowych technologii (37%).

Przeczytaj również
MFA – czyli korzyści płynące z wdrożenia rozwiązania Cisco Duo Security

„Mimo presji na innowacyjność, liderzy IT muszą znaleźć bezpieczny i efektywny sposób na rozwiązanie problemów związanych z ryzykiem. Wymaga to ujednoliconego podejścia SASE (SSE + SD-WAN), aby połączyć odmienne technologie sieciowe i zapewnić sieć, która będzie zdolna do wspierania innowacji. Upowszechnienie pracy hybrydowej wymaga solidnych podstaw jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieci: stosowanie zasad Zero Trust to dobry punkt wyjścia, by następnie przeprowadzić inwestycje w SASE, SSE i NAC” – podsumowuje Scott Calzia.

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *