Rynek

Globalna awaria usług Google. Problemy z dostępem do usług takich, jak Gmail, Google Workspace czy Youtube

Obserwowane ok. południa problemy dotknęły wielu, także tych najbardziej podstawowych, usług Google – zarówno w wersjach konsumenckich, jak i tych, przeznaczonych do użytku biznesowego. Przez niemal godzinę niedostępne usługi, takie jak Gmail, Google Workspace, Dysk Google, Dokumenty Google, Google Hangouts czy Asystant Google. Nie działał także serwis Youtube. Po 13:30 pierwsze funkcjonalności zaczęły być ponownie osiągalne. Nieprzerwanie dostępna była natomiast m.in. wyszukiwarka Google.com, czy usługa Mapy Google. Pierwsze analizy wskazują, że przyczyną problemów było nieprawidłowe działanie mechanizmów uwierzytelniania dostępu do usług Google.

Globalna awaria usług Google. Problemy z dostępem do usług takich, jak Gmail, Google Workspace czy Youtube

Pierwsze doniesienia o problemach z dostępnością usług Google zostały zgłoszone w serwisie Downdetector ok. 12:30. Wiele wskazuje na to, że awaria miała zasięg globalny, ponieważ braku możliwości korzystania nawet z najbardziej podstawowych usług Google informowali za pośrednictwem sieci społecznościowych użytkownicy z całego świata. Po 13:30 pierwsze funkcjonalności zaczęły być ponownie osiągalne, a po 14:00 dostępność wszystkich usług została przywrócona – świadczą o tym zarówno doniesienia od użytkowników usług, jak i zgłoszenia dokonywane w serwisie Downdetector.

Pojawiły się jednak informacje świadczące o tym, że przez cały okres występowania problemów można było swobodnie korzystać z tych usług Google, które są dostępne także dla niezalogowanych użytkowników. W pełni dostępne były m.in. wyszukiwarka Google, Mapy Google, a dla nierejestrowanych lub wylogowanych użytkowników także serwis Youtube.

Przedstawiciele Google, powołując się na pierwsze analizy, potwierdzają, że przyczyną awarii było nieprawidłowe działanie podsystemu uwierzytelniania do usług Google. “Dzisiaj o godz. 12:47 czasu środkowoeuropejskiego na około 45 minut doszło do wyłączenia systemu uwierzytelniania, spowodowanego problemem z naszym wewnętrznym mechanizmem przydzielania zasobów serwera. Usługi wymagające od użytkownika zalogowania się powodowały w tym czasie dużo błędów. Problem z systemem uwierzytelniania został rozwiązany o godz. 13:32. Działanie wszystkich usług Google zostało już przywrócone. Przepraszamy wszystkich, których dotknęły te problemy. Przeprowadzimy dogłębne badanie przyczyn, aby upewnić się, że ta usterka już nie będzie mogła się powtórzyć” – mówi Adam Malczak, rzecznik prasowy Google w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Czekamy na kolejne informacje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *