Branża ITRynek

Google zainwestuje 2,7 mld złotych w rozwój warszawskiego centrum technologii chmurowych

Wspomniana kwota przeznaczona zostanie na zakup kompleksu biurowego The Warsaw HUB, w którym w zeszłym roku Google wynajął przestrzeń i ulokował centrum rozwoju cloud. Wraz z przejęciem i dalszym rozwojem obiektu, firma dysponować będzie przestrzenią dla 2500 pracowników, z potencjałem na dalszy jej rozwój w zależności od potrzeb – poinformowali przedstawiciele Google. 

Google zainwestuje 2,7 mld złotych w rozwój warszawskiego centrum technologii chmurowych

Inwestycja w The Warsaw HUB ma również zapewnić firmie możliwość oferowania pracy zarówno w modelu zdalnym jak i hybrydowym. Co ciekawe, kompleks będzie też wykorzystywany do wspierania osób dotkniętych wojną w Ukrainie.

“Google działa w Polsce od ponad 15 lat i jesteśmy dumni, że możemy pogłębić nasze zaangażowanie w kraju inwestując w zakup kompleksu biurowego The Warsaw HUB” – powiedziała Ruth Porat, Senior Vice President oraz Chief Financial Officer Google i Alphabet. “Nasza działalność w Polsce wykracza poza wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej, a obecnie koncentrujemy się na pomaganiu tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Będziemy wykorzystywać nasze zasoby i przestrzenie, by wesprzeć osoby dotknięte wojną w Ukrainie – jednym z takich działań będzie stworzenie w naszym Campusie Google for Startups na warszawskiej Pradze centrum wsparcia, gdzie organizacje pozarządowe mogą świadczyć prawną i psychologiczną pomoc uchodźcom” – dodał.

Warto zaznaczyć, że w ubiegłym tygodniu przedstawiciele Google poinformował, iż ich firma wesprze organizacje pozarządowe działające na rzecz przybywających do Polski uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy,  kwotą blisko 40 milionów złotych. Środki te trafić mają zarówno do organizacji świadczących bezpośrednią pomoc humanitarną oraz wsparcie w pierwszych tygodniach pobytu uchodźców w Polsce, jak i do inicjatyw, które starają się odpowiedzieć na ich długofalowe potrzeby.

Przeczytaj również
Avenga: wygrają jakościowe transformacje cyfrowe

Działalność Google w Polsce

Przypomnijmy, że w 2021 roku firma uruchomiła w Warszawie region Google Cloud – obsługujący klientów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – stając się jednocześnie pierwszym globalnym dostawcą usług chmurowych, który otworzył taką inwestycję w regionie. Warszawskie centrum inżynieryjne jest również największym ośrodkiem rozwoju technologii chmurowych Google w Europie. Z kolei od ponad 6 lat na warszawskiej Pradze działa także Campus Google for Startups wspierający młode firmy z regionu w ekspansji na globalne rynki. Łącznie firma zatrudnia w Polsce ponad 1000 osób, w tym ponad 600 inżynierów i inżynierek oprogramowania.

W naszym kraju Google prowadzi również na szeroką skalę programy edukacyjne. Do tej pory ponad 270 tysięcy osób w Polsce wzięło udział w inicjatywach rozwijających ich umiejętności cyfrowe, a w ciągu ostatnich dwóch lat firma przeszkoliła ponad 24 tysięcy specjalistów z zakresu chmury obliczeniowej.

“Inwestycja Google w Warszawie to kolejny dowód na to, że nasz kraj ma ogromny potencjał w rozwijaniu innowacji i nowych technologii. Naszym kapitałem są przede wszystkim utalentowani ludzie o wysokich kwalifikacjach, którzy pracują przy najbardziej innowacyjnych projektach na świecie. Cieszy mnie, że Polska ma swój wkład w rozwój globalnych rozwiązań chmurowych, które wspierają praktycznie wszystkie gałęzie nowoczesnej gospodarki” – podsumował Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *