ProgramowanieRynek

Hakaton QL Future – rozwiązywanie problemów przy użyciu komputera kwantowego

W miniony weekend (27-28 maja) w Poznaniu odbył się hakaton QL Future zorganizowany we współpracy PSNC Future Labs i IBM. Podczas 24 godzin zespoły miały zaproponować innowacyjną ideę lub rozwiązanie technologiczne w obszarach: człowiek, planeta, klimat. Po raz pierwszy w Polsce uczestnicy hakatonu mieli możliwość pracować z wykorzystaniem komputera kwantowego. 

Hakaton QL Future – rozwiązywanie problemów przy użyciu komputera kwantowego
Zespół Pracownicy Miesiąca, zdobywcy I nagrody w ścieżce koncepcyjnej Źródło: Materiały prasowe

W hakatonie kwantowym QL Future udział wzięło 45 osób, które utworzyły 11 zespołów. Do pracy drużyny przystąpiły równo o 12:00 w sobotę. Tuż przed rozpoczęciem hakowania ogłoszono konkretne wyzwania. Każdy zespół samodzielnie decydował, które z nich będzie rozwiązywał oraz czy będzie ono realizowane w ramach ścieżki koncepcyjnej czy technicznej. Aby przystąpić do ścieżki technicznej, należało posiadać co najmniej minimalną wiedzę z zakresu technologii kwantowych. W ścieżce koncepcyjnej, istotnym elementem było przeprowadzenie rzetelnego reaserchu i zaproponowanie scenariuszy wykorzystania obliczeń kwantowych w żądanych obszarach.

Hakaton QL Future oferował uczestnikom unikatową szansę, by móc do tworzenia swojego projektu wykorzystać moc komputera kwantowego. Dostęp uczestników do zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum był możliwy dzięki nowej polityce IBM i współpracy partnerskiej z PCSS w ramach Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych IBM Quantum Innovation Center powołanego w ubiegłym roku w PCSS.

Podczas hakatonu keynote speech wygłosiła stacjonarnie Voica Radescu z IBM. Wśród mentorów i sędziów znaleźli się m.in.: Piotr Biskupski (IBM), Tomasz Stopa (IBM), Marek Kowalik (Capgemini), Michał Mikucki (Capgemini), Agata Chudzińska (Apollogic) oraz przedstawiciele PCSS.

Sędziowie zdecydowali się nagrodzić 6 zespołów. Trzy w kategorii technicznej i trzy w kategorii koncepcyjnej.

Ścieżka techniczna:

  • I miejsce: Splątanicznie (Mateusz Hanak, Ilya Piatrenka, Hubert Rozmarynowski, Oliwier Kluczyński i Shilan Abo).
  • II miejsce: Splątane UAMagi (Patrycja Tulewicz, Jan Wójcik, Kajetan Szal i Jędrzej Stempin).
  • III miejsce: Erno IT (Maciej Kowalski i Nikodem Panknin).

Ścieżka koncepcyjna:

  • I miejsce: Pracownicy Miesiąca (Agata Walczak, Igor Mihułka i Max Adamski).
  • II miejsce: Moderus Gamma (Michał Hordecki, Sofya Aksenyuk, Agata Wojciechowska, Wiktoria Bosiacka i Aleks Roszyk).
  • III miejsce: Quantum Bug Busters (Pascal Bertin, Magdalena Baczkowska, Jakub Styszyński, Arkadiusz Janusz i Arkadiusz Kowalski).
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *