Rynek

HP i Lenovo walczą o status lidera rynku PC

W 2018 roku na całym świecie sprzedano mniej komputerów osobistych niż rok wcześniej. Poza HP i Lenovo w pierwszej piątce największych producentów komputerów PC znalazły się też kolejno firmy: Dell, Apple oraz Acer. Analitycy Gartner i IDC spierają się natomiast w kwestii tego, kto w 2018 roku był liderem rynku PC. Zdaniem Gartnera palma pierwszeństwa przypada Lenovo, zaś według IDC – HP.

HP i Lenovo walczą o status lidera rynku PC

Obie agencje opublikowały właśnie swoje analizy podsumowujące globalną sprzedaż komputerów PC w roku 2018. Ogólne wnioski z ich przemyśleń są spójne – rynek PC powoli się stabilizuje i wychodzi z sytuacji kryzysowej, która nasiliła się w 2017 roku. Mimo to, liczona rok do roku sprzedaż komputerów PC była w 2018 roku mniejsza (lepszy był tylko drugi kwartał – w porównaniu z Q2 2017). Nie przeszkadza to jednak analitykom w wysuwaniu wspólnej tezy, że sytuacja na rynku powinna się stopniowo, choć powoli, poprawiać – o ile nie dojdzie do eskalacji konfliktu na linii USA-Chiny. Oba rynki mają bowiem istotne znaczenie, jeśli chodzi o sprzedaż komputerów osobistych.

Zdaniem Gartnera, 2018 był siódmym już z rzędu rokiem, w którym odnotowano powolne kurczenie się rynku PC – aczkolwiek zdecydowanym pozytywem jest to, że ostatnio (od roku 2016) tempo kurczenia się wyraźnie spada. Firma ocenia, że w całym ubiegłym roku sprzedano globalnie 259,3 mln komputerów PC, czyli o 1,3% mniej niż w roku poprzednim. Sprzedaż przeznaczonego dla biznesu sprzętu tego rodzaju utrzymywała się na stałym poziomie – spadała za to liczba komputerów kupowanych przez użytkowników domowych. “Za spadek sprzedaży PC w 2018 r. odpowiadał w znacznym stopniu słabszy popyt ze strony użytkowników domowych. W ostatnich 12 miesiącach stanowili oni ok. 40% wszystkich nabywców – podczas gdy jeszcze w roku 2014 było to ok. 49 proc.” – mówi Mikako Kitagawa z Gartnera. “Stabilizacja sytuacji na rynku, którą obserwowaliśmy w mijającym roku związana była z utrzymywaniem się stałego popytu na komputery PC w firmach, który stymulowany był przez postępującą migrację użytkowników do systemu Windows 10” – dodaje.

Z analiz IDC wynika z kolei, że globalny rynek komputerów PC skurczył się w 2018 roku raptem o 0,4% – co przekłada się na sprzedaż na poziomie 258,5 mln urządzeń. Analitycy IDC ostrzegają jednak, że trwające spory handlowe na linii USA-Chiny mogą fatalnie wpłynąć na sytuację na rynku w roku bieżącym.

Jeśli chodzi o największych graczy w tym segmencie rynku, to według Gartnera pierwsza szóstka wygląda następująco: Lenovo (22,5% rynku), HP (21,7%), Dell (16,2%), Apple (6,9%), Acer (6,1%) oraz Asus (6%). Pierwsza piątka według IDC to z kolei: HP i Lenovo (po 23,2% – aczkolwiek pierwsza firma sprzedała minimalnie więcej sztuk komputerów), Dell (17,1%), Apple (7%) oraz Acer (6,9%). Co ważne, na świetne wyniki sprzedaży Lenovo wpłynęło sformowanie przez chińskiego producenta joint venture z firmą Fujitsu. Plan taki ogłoszono w połowie 2018 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *