AnalitykaProgramowanieRynek

IBM inwestuje w streaming oraz analitykę treści wideo

W strukturach koncernu IBM utworzony został dział usług wideo. Będzie oferował m.in. otwarte API dla deweloperów, analitykę wideo i systemy zarządzania treścią. W obszarze kompetencji nowego działu znajdą się też technologie przejęte wraz z firmą Ustream.

IBM inwestuje w streaming oraz analitykę treści wideo

Przejmując wyspecjalizowaną w strumieniowym przesyłaniu treści wideo firmę Ustream zyska dostęp do technologii umożliwiających m.in. przesyłanie treści wideo w czasie rzeczywistym i za pośrednictwem dowolnego urządzenia – także urządzeń mobilnych. Z oficjalnych informacji wynika, że z usług firmy Ustream każdego miesiąca wykorzystuje ok. 80 mln użytkowników. Rozwiązania Ustream wykorzystują m.in. firmy Facebook i Nike, a także NASA.

Efektem połączenia posiadanych już przez IBM technologii związanych ze strumieniowym przesyłaniem, a także przetwarzaniem i analizowaniem treści wideo z rozwiązaniami Ustream ma być stworzenie mocno wyspecjalizowanej, zaawansowanej platformy cloud computing. Zgodnie z zapowiedziami IBM w oparciu o technologie Ustream zaoferuje m.in. nowe, wysoce skalowalne narzędzia wspierające dystrybucję treści wideo. Mają one, przykładowo, być wyposażone w mechanizmy zarządzania prawami autorskimi oraz opcjami językowymi. Rozwiązania Ustream zostaną też zintegrowane z platformą IBM Bluemix.

Poza technologiami Ustream oferta nowego działu biznesowego będzie bazować m.in. na technologiach przejętych przez IBM firm Clearleap, Aspera i Clearsafe. Ma też czerpać z doświadczeń zespołu badawczo-rozwojowego IBM. Przedstawiciele koncernu podkreślają, że IBM rozwija narzędzia wykorzystywane w mediach cyfrowych od wielu lat i posiada ponad tysiąc patentów dotyczących analizy filmów i przeszukiwania zbiorów audiowizualnych. Biorąc to pod uwagę bardzo prawdopodobne jest, że związane z przetwarzaniem wideo usługi oparte na zapowiadanej platformie chmurowej będą dotyczyć m.in. analiz zbiorów Big Data zawierających różnego rodzaju treści wideo.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *