InfrastrukturaRynek

IBM szuka kupca na dział serwerów x86 i wraca do rozmów z Lenovo

Koncern IBM od kilku miesięcy prowadzi rozmowy dotyczące ewentualnej sprzedaży działu serwerów System X i BladeCenter innemu producentowi. Ograniczenie działalności na rynku serwerów opartych na architekturze x86 ma pozwolić na wzmocnienie działań w innych obszarach.

Jako potencjalnego kupca najczęściej wymienia się firmę Lenovo. Gdyby obie firmy faktycznie się porozumiały oznaczałoby to powtorzenie scenariusza z 2005 roku, kiedy Lenovo przejął dział komputerów osobistych IBM. Wiadomo również, że wcześniejsze rozmowy w sprawie ewentualnej sprzedaży działu serwerów x86 firmie Lenovo zerwano ze względu na brak porozumienia co do ceny. Wszystko wskazuje jednak na to, że przedstawiciele obu firm ponownie wrócili do rozmów.

Wcześniej przedstawiciele Big Blue zapewniali, że środki pozyskane ze sprzedaży działu serwerów opartych na architekturze x86 zostaną przeznaczone na inwestycje w bardziej perspektywicznych obszarach działalności. Nieoficjalnie mówi się, że jednym z takich obszarów byłyby rozwiązania klasy Business Intelligence.

Odsprzedając dział wyspecjalizowany w rozwoju serwerów rodzin System X i BladeCenter koncern IBM po części pozbyłby się też – bolesnego w oczach akcjonariuszy – problemu spadającej sprzedaży sprzętu. W drugim kwartale przychody IBM ze sprzedaży serwerów System X były o 11% niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Istotny, sięgający 10% w skali roku, wzrost sprzedaży w drugim kwartale zanotował natomiast dział rozwiązań System Z.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *