PracaBranża IT

IT Talents Profile – pierwszy w Polsce test kompetencji IT

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które chcą spróbować swoich sił w nowych zawodach IT, szkoła programowania i kompetencji cyfrowych online Future Collars opracowała pierwszy w Polsce test kompetencji IT Talents Profile. Umożliwia on wyznaczenie ścieżki kariery w IT dopasowanej do naturalnych predyspozycji, kompetencji i talentów. Innowacyjne narzędzie stworzyła Agnieszka Musiał-Terlecka – praktyk i ekspert zarządzania, posiadająca wieloletnie doświadczenie w obszarze budowania modeli kompetencyjnych i narzędzi AC/DC, służących do rekrutacji i rozwoju pracowników.

IT Talents Profile – pierwszy w Polsce test kompetencji IT

IT oferuje wiele różnorodnych stanowisk, nie tylko programistycznych. Obecnie branża ta związana jest także z analityką biznesową, projektowaniem doświadczeń użytkowników, zarządzaniem zespołem, złożonymi projektami czy cyberbezpieczeństwem. Dostrzegając to wyzwanie i potrzebę wprowadzenia testu kompetencji, który będzie wskazówką w planowaniu kariery w branży IT nie tylko w zawodach programistycznych, ale również związanych z projektowaniem doświadczeń użytkowników czy zarządzania projektami IT, Future Collars stworzyło nowy test predyspozycji. Jak wskazują przedstawiciele szkoły, jest to pierwsze i jedyne tak profesjonalne narzędzie na rynku pozwalające na:

  • sprawdzenie indywidualnych cech determinujących kierunek rozwoju kompetencji,
  • poznanie swojego stylu działania i odkrycie spójnych z nim kierunków IT,
  • dopasowanie odpowiedniego kursu, zgodnego z naturalnymi predyspozycjami.

Wspomniany test kalibruje kompetencje IT w oparciu o dwie metodologie – Talent Dynamics i Insights Discovery oraz mapuje po wskaźnikach behawioralnych profil osobowości i naturalne cechy, które predestynują do konkretnych zawodów w IT. Użytkownik wypełniając test odpowiada na pytania dotyczące swojej osobowości, sposobów i stylu działania. Odpowiedzi zostają przeliczone i pokazują użytkownikowi jego dwa z czterech wiodących profili: Steel, Integrator, Unicorn lub Venture Builder. Każdy z wymienionych talentów klasyfikuje do określonych ścieżek kariery w branży IT: analitycznej, programistycznej, ux-owej czy związanej z zarządzaniem zespołem.

IT Talents Profile – pierwszy w Polsce test kompetencji IT

“Wiele osób chcących rozpocząć pracę w IT zastanawia się, w jakim obszarze sprawdziłoby się najlepiej i w pełni wykorzystałoby swój potencjał oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe. A jest z  czego wybierać – według szacunków Organizacji Pracodawców i Usług SoDA, w Polsce brakuje 250-300 tys. specjalistów IT, a do 2030 roku globalny niedobór specjalistów IT ma osiągnąć 85,2 miliona. W  związku z postępującą automatyzacją i robotyzacją procesów coraz więcej osób będzie też musiało zmienić branżę, w której pracuje i nabyć nowe umiejętności. Jak prognozuje World Economic Forum, do 2025 roku zniknie nawet 85 milionów miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie 97 milionów nowych. Świat IT staje się coraz bardziej różnorodny i oferuje wiele stanowisk, nie tylko programistycznych. Odnotowano, że na portalu Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2021 roku około 49% ofert pracy z branży IT nie dotyczyło zawodów związanych bezpośrednio z programowaniem. Dlatego postanowiliśmy stworzyć test predyspozycji, który pokaże różnorodność ról w tej przyszłościowej branży i pozwoli na wyznaczenie ścieżki rozwoju w IT w różnych obszarach, tak, aby mogły z niego skorzystać również osoby niewiążące swojej zawodowej przyszłości z programowaniem” – mówią Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, założycielki Future Collars.

Test składa się z 36 pytań. Jego wykonanie jest darmowe i zajmuje około 15-30 min. Następnie użytkownik otrzymuje szczegółowy raport, który opisuje jego wiodące talenty i cechy charakteru, specyfikę zadań, w jakich świetnie się odnajdzie wraz z rekomendowaną ścieżką kariery. Test znajduje się na stronie internetowej Future Collars.

Narzędzie stworzyła Agnieszka Musiał-Terlecka, CEO HR Institute, Certified Assessor for Assessment & Development Centre (CAADC) i SLG Thomas International Management System, Certyfikowanego Coacha ACC ICF.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *