Biznes

Jak stworzyć stronę internetową za 220 zł

Dla części naszych czytelników wyda się to oczywiste, niemniej wciąż spotykamy się z sytuacjami, gdy ktoś wydał kilka, kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na projekt stworzenia własnego serwisu. Znamy też przykład takiego projektu, który zakończył się w sądzie. Dlatego chcemy pokazać, w jaki sposób my podeszliśmy realizacji pomysłu na ITwiz.pl.

Zakup domeny z końcówką .pl to koszt ok. 10 zł. Niekiedy są promocje i możemy dostać ją nawet bezpłatnie. Sporo jednak domen jest już zajętych, zwłaszcza tych z popularnymi nazwami. Firmy, które sprzedają domeny, zwykle oferują także hosting naszej strony internetowej. My znaleźliśmy taki za 50 zł na rok. Na początek wystarczy prosty serwer nie mocniejszy niż nasz komputer (2 GB RAM, procesor dwurdzeniowy, 5 GB dysku twardego i ok. 50 GB limitu transferu). Dziś jednak rozważamy migrację do chmury obliczeniowej, gdzie wielkość dostępnych zasobów elastycznie dostosowuje się do obciążenia serwisu i jego oglądalności.

Jak stworzyć stronę internetową za 220 zł

 

Kolejny krok to wybranie systemu do publikacji treści CMS (Content Management System). Najpopularniejszy, jak widać na powyższym wykresie, jest WordPress. Korzystają z niego tak duże serwisy amerykańskie, jak techcrunch.com, czy qz.com. Jest to rozwiązanie bezpłatne, rozwijane w modelu open source.

Następnie należy wybrać wygląd naszego serwisu. Dostępnych jest wiele bezpłatnych layoutów, w oparciu, o które można go stworzyć. Żaden jednak nam nie odpowiadał. Zdecydowaliśmy się więc na kupienie gotowego wzoru. To koszt ok. 160 zł (45 USD).

Jest wiele gotowych wzorów i wiele sklepów z nimi. My zdecydowaliśmy się na themeforest.net. Warto wybrać taki layout strony, który dostosowuje się do ekranu urządzenia, na którym będzie oglądana (Responsive Web Design). Coraz częściej bowiem przeglądamy Internet w urządzeniach mobilnych (smartfony i tablety). Przykładowo w I kwartale 2013 r. już 10% wszystkich materiałów wideo w sieci było oglądane na tabletach i smartfonach.

Do tych wydatków trzeba jednak doliczyć jeden dzień pracy informatyka, który zlokalizuje i spolonizuje angielski layout (przetłumaczy kilka elementów na polski), a wcześniej „wgra” go na nasz serwer z uruchomionym systemem WordPress. Można też zapewne wynająć tę usługę w firmie hostingowej. My zrobiliśmy to sami.

Łącznie projekt uruchomienia serwisu ITwiz.pl trwał nie więcej niż tydzień. Biorąc pod uwagę fakt, że nie musieliśmy pracować nad założeniami projektu, czekać na stworzenie pierwszej jego wersji i zakończenie testów, oszczędziliśmy zapewne kilka miesięcy…

Łącznie za projekt zapłaciliśmy 220 zł (nie liczymy naszej pracy). Można jednak – korzystając z bezpłatnego layoutu – stworzyć serwis mając tylko 60 zł… Ale to dopiero początek. Teraz czeka nas jego rozbudowa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *