CIOPolecane tematy
Mobilność na miarę współczesnych potrzeb Promocja
Promocja
Technologie mobilne to już nie chwilowa moda a środek do celu, jakim jest umiejętne połączenie życia i pracy zawodowej. To, w jaki sposób i w jakim zakresie organizacje dostosują się do wymagań pracowników w obszarze mobilności staje się coraz istotniejszym czynnikiem z punktu widzenia utrzymania ich efektywności biznesowej.
Na całym świecie widać systematyczny wzrost liczby użytkowników urządzeń mobilnych. Analitycy branżowi przewidują, że do 2019 roku ich liczba ma wzrosnąć ponad dwukrotnie, z 2 miliardów do 5,2 miliardów użytkowników. Z kolei Forrester Research już w swoich badaniach z 2013 roku podaje, że 43 procent decydentów, odpowiedzialnych za oprogramowanie już zakupiło lub opracowało od 1 do 5 aplikacji mobilnych dla swoich pracowników. Te dane pokazują, że ewolucja ludzkiego życia i pracy postępuje nieubłaganie od kilku lat a organizacje, aby mi sprostać muszą się do niej dostosować w odpowiedni sposób.
Powszechny dostęp do Internetu, lawinowo zwiększająca się ilość wykorzystywanych urządzeń przenośnych a także rozwiązań opartych na przetwarzaniu w chmurze na nowo definiuje środowisko pracy. Coraz mniejsze znaczenie ma konkretna lokalizacja i sztywne godziny pracy. Ludzie chcą mieć możliwość zdalnego wykonywania zadań służbowych, a pracodawcy powinny im to zapewnić. By pracować niezależnie od lokalizacji i urządzenia ludzie potrzebują mobilnego dostępu do firmowych systemów, współdzielenia plików, możliwości pobierania aplikacji przydatnych do realizacji zadań służbowych, a także wirtualnych desktopów. Potrzebują, by firma udostępniła im w pełni funkcjonalne, elastyczne, niezależne od lokalizacji środowisko pracy, określane przez Citrix pojęciem miejsca pracy zdefiniowanego przez oprogramowanie (eng. Software-Defined Workplace). Takie środowisko opiera się na technologiach mobilnych i wirtualizacyjnych, dostarczanych w formie usługi. Charakteryzuje się nie tylko komfortem pracy dla użytkownika, ale także wysokim bezpieczeństwem, co z kolei jest bardzo istotne z perspektywy firmowych działów IT, które dbają o zarządzanie urządzeniami mobilnymi i aplikacjami oraz kontrolują przepływ informacji po to, aby nie wpadły one w niepowołane ręce.
Pomimo tego, że zaspokojenie rosnącego wśród pracowników zapotrzebowania na dostęp do szerokiej gamy firmowych zasobów (aplikacji, danych) z dowolnego urządzenia przenośnego staje się coraz większym wyzwaniem, korzyści wynikające z zastosowania mobilności w przedsiębiorstwie mogą być ogromne. Tworząc więcej mobilnych środowisk pracy, tworzymy ważny element całościowej strategii mobilnej firmy. Aby jednak zbudowana strategia mobilna spełniała realne potrzeby pracowników warto zatroszczyć się o odpowiednie rozwiązania, obejmujące jej wszystkie elementy. Citrix stara się dostosować IT do tego, w jaki sposób ludzie pracują i komunikują między sobą. Zdefiniowane przez oprogramowanie miejsce pracy, które można stworzyć za pomocą szerokiej gamy rozwiązań tej firmy, takich jak platformy do wirtualizacji aplikacji i desktopów (XenApp i XenDesktop), rozwiązania sieciowe (NetScaler, CloudBridge), rozwiązania do pracy grupowej (GoToMeeting, GoToWebinar, GoToTraining, ShareFile) a także rozwiązania do całościowego zarządzania treściami i urządzeniami mobilnymi (XenMobile, aplikacje mobilne Worx) pozwalają przekształcić tradycyjne biuro oraz zasoby IT na w pełni cyfrową wirtualną przestrzeń, która jest tak samo funkcjonalna jak tradycyjne środowisko, jednocześnie zapewniając taki sam a często nawet wyższy standard pracy. To ma znaczący wpływ na wyższą elastyczność i produktywność pracowników a także pozwala im osiągnąć większą satysfakcję z wykonywanych zadań.
Pełna kontrola i bezpieczeństwo
Bezpieczne zarządzanie aplikacjami, danymi jak i innymi treściami mobilnymi jest jednym z najistotniejszych zagadnień, związanych z mobilnością w pracy. Ciężko mówić o pełnym spektrum bezpieczeństwa, wykorzystując jedynie standardy obowiązujące w środowisku komputerów stacjonarnych — a wiele działów IT popełnia właśnie ten błąd. Środowiska mobilne cechują się złożonością zarówno systemów operacyjnych, urządzeń jak i zasobów (np. często specjalnie projektowanych dla danej organizacji biznesowych aplikacji mobilnych). Aby całe środowisko było bezpieczne należy stosować rozwiązania, dopracowane specjalnie pod kątem tego, w jaki sposób pracują użytkownicy mobilni.
Do niedawna dla wielu organizacji głównym rozwiązaniem problemów mobilności w firmie było stosowanie systemów do zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM). Jednak coraz większa różnorodność zatrudnianych osób: pracowników pełno jak i niepełnoetatowych, podwykonawców czy pracowników tymczasowych — szybko wykazała, że organizacje wymagają bardziej zaawansowanego podejścia do kwestii bezpieczeństwa i strategii mobilności. Środek ciężkości przeniósł się z samych urządzeń na zarządzanie aplikacjami mobilnymi (MAM) i na ich elastyczność i przejrzystość — w tym możliwość określania różnych zasad dla poszczególnych aplikacji, typu użytkowników, miejsca i scenariuszy wykorzystania. Tym samym to, czego potrzebują organizacje do wdrożenia skutecznej strategii bezpieczeństwa firmowej mobilności to rozwiązania klasy Enterprise Mobility Management (EMM), łączącego w sobie zarówno zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM), a także MAM czyli Mobile Application Management i EFSS czyli Enterprise File Synchronization & Sharing. Rozwiązaniem takim, stosowanym przez wiele nie tylko zagranicznych, ale i polskich firm jest Citrix XenMobile.
By pracownicy nie korzystali w pracy z aplikacji pobieranych z publicznych, niezabezpieczonych źródeł warto zbudować firmowe app store’y, z których mogą oni ściągać bezpieczne i sprawdzone oprogramowanie. “Rozwiązanie Citrix XenMobile zawiera cały zestaw aplikacji, które są przydatne w codziennej pracy, takich jak chociażby poczta elektroniczna (WorxMail), przeglądarka internetowa (WorxWeb), czy notatnik (WorxNotes). Uzupełniają one standardowe środowisko smartfonu czy np. tabletu o oprogramowanie dedykowane do bezpiecznego wykorzystania w codziennych zadaniach biznesowych” – nadmienia Sebastian Kisiel z Citrix Polska.
Możliwości dzielenia się danymi ze współpracownikami to kolejna kwestia, o której należy pamiętać. W wielu firmach jest ona traktowana w oderwaniu od firmowej mobilności, co często ma wpływ na bezpieczeństwo firmowych zasobów. Pracownicy wciąż w dużej mierze wykorzystują do celów biznesowych publiczne rozwiązania chmurowe do przechowywania danych, takie jak np. Dropbox czy Google Drive, co z kolei może stwarzać poważne luki w systemie bezpieczeństwa. Organizacja nie ma bowiem pewności gdzie fizycznie dane są przechowywane, a sam poziom zabezpieczeń tych rozwiązań bywa wątpliwy.
Enterprise File Synchronization & Sharing (EFSS) pozwala organizacjom na bezpieczne korzystanie z danych. Ta kategoria rozwiązań, wśród których znajduje się Citrix ShareFile pozwala na dostęp do służbowych danych przy pomocy praktycznie dowolnego urządzenia. Takie rozwiązania uzyskują dość szybko aprobatę ze strony działów bezpieczeństwa, gdyż wykorzystywane zasoby nie wydostają się poza firmową sieć. Bardzo istotnym elementem infrastruktury mobilnej są też urządzenia sieciowe, które pozwalają zarówno na bezpieczne przesyłanie danych kanałami VPN albo też Micro VPN, optymalizację ruchu sieciowego, a w konsekwencji efektywniejsze dostarczanie wszystkich aplikacji, również w takich sieciach, które charakteryzują się dużymi opóźnieniami. Skuteczne i inteligentne rozprowadzanie ruchu aplikacji pomiędzy różnymi centrami danych, czyli tzw. global services load balancing, pozwala zachować stałą, wysoką wydajność, dostępność i niezawodność firmowej sieci. Takie funkcje posiadają rozwiązania z grupy produktowej Citrix NetScaler. NetScaler ponadto chroni aplikacje WWW przed atakami, zapobiegając kradzieży lub przypadkowemu ujawnieniu istotnych firmowych danych czy też informacji o klientach.
Trendy konsumenckie w biznesie
Coraz więcej firm staje w obliczu wyzwań narzucanych im przez nowe, wykwalifikowane pokolenie pracowników, które wychowało się w dobie technologii konsumenckich. Osoby te, atrakcyjne z punktu widzenia wielu pracodawców, są pewne swoich umiejętności, sprawnie poruszają się w wirtualnej rzeczywistości, a od organizacji, dla których pracują, oczekują dostosowania środowiska pracy do ich potrzeb i stylu życia. Naturalnym dla nich jest to, by w pracy móc korzystać z technologii, rozwiązań i urządzeń (w ramach programów BYOD), których używają jako zwykli konsumenci. Wykorzystanie rozwiązań pozwalających na budowę mobilnego miejsca pracy opartego na oprogramowaniu (Software-Defined Workplace) pozwala firmie na wprowadzanie całkiem nowego, nowoczesnego modelu wykonywania służbowych obowiązków. “Trzeba stworzyć środowisko, które będzie atrakcyjnym miejscem pracy, wprowadzić konsumenckie standardy w firmowe systemy robocze i pozwoli oderwać ludzi od typowych biurek. Dzięki temu nie tylko będziemy w stanie przyciągnąć młodą generację zdolnych pracowników, ale także zadbać o potrzeby innych osób pracujących zdalnie np. kadry menadżerskiej i kierowniczej, handlowców, kontraktorów i innych grup, które wymagają większej elastyczności i swobody. To także doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które np. chcą pogodzić życie rodzinne i obowiązki opieki nad dzieckiem z pracą. Coraz więcej osób będzie chciało pracować w ten właśnie sposób, co z kolei może stać się szansą dla firm na zdobycie i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników” – mówi Sebastian Kisiel.