AplikacjeBiznes

Open source wspiera start-upy

Jedną z podstawowych umiejętności startujących firm jest zarządzanie kosztami działania. Pomocne tu mogą być narzędzia rozwijane w ramach społeczności open source, które umożliwiają dostęp do konkretnego – i wciąż doskonalonego – oprogramowania. Oprogramowania, nad którym pracuje ogromna, międzynarodowa społeczność i za którego sukcesem stoją często poważni gracze IT. OVH także bierze udział w wielu tego typu projektach, w tym OpenStack.

Open source wspiera start-upy

Open source jest ruchem na rzecz otwartego oprogramowania. Ma on na celu zapewnienie swobodnego dostępu do kodu źródłowego programów i aplikacji. Umożliwia w większości przypadków – choć jest to zależne od konkretnej licencji – legalne i bezpłatne korzystanie z oprogramowania. Przy tym – dzięki współpracy społeczności użytkowników – jest ono też stale rozwijane. Poprzez ciągłe ulepszanie i testowanie, tworzone aplikacje zachowują wysoki poziom jakości. Jego użytkownicy korzystają ze stałego dostępu do aktualizacji i niezależności od usługodawcy.

Wolne oprogramowanie umożliwia również swobodne ingerowanie przez użytkowników w kod źródłowy. Tworzenie niezbędnych dodatków, sterowników, wtyczek i łatek pozwala dostosować software do konkretnych potrzeb. Użytkownik nie jest więc ograniczony funkcjonalnościami dostarczanymi przez producenta. Wybierając rozwiązania open source, przedsiębiorstwa unikają ograniczeń, które mogłyby wyniknąć w przyszłości z braku niezbędnych funkcji. Dla firm z sektora technologicznego to istotny atut, zwłaszcza że dysponują działami deweloperskimi, które mogą dostosować aplikacje do zmieniających się potrzeb biznesowych.

Open source zmniejsza koszty ogólne przedsiębiorstwa, co może być z powodzeniem wykorzystywane przez start-upy, a także małe i średnie firmy. Wynika to przede wszystkim z braku opłat licencyjnych, ale też oszczędności, które uzyskujemy, mogąc każdorazowo dostosować oprogramowanie, zamiast je zmieniać.

65 823 usprawnień w projektach OpenStack

Jednym z najpopularniejszych projektów wykorzystującym otwartą architekturę i zrzeszającym wielu użytkowników jest OpenStack. OpenStack stanowi praktyczną realizację idei otwartej chmury, kodu i designu.

Ubiegły rok był przełomowy dla platformy OpenStack. W roku 2017 aż 2344 programistów z całego świata napisało, zweryfikowało i zatwierdziło prawie 66 tys. zmian w oficjalnych projektach spod szyldu OpenStack (wg OpenStack, Annual Report, 2017), co przełożyło się na zwiększenie jego roli w projektach IT. OpenStack to platforma open source, która składa się z komponentów realizujących poszczególne usługi. Na przykład za wirtualizację odpowiada komponent Nova, a za storage obiektowy – Swift, natomiast za warstwę sieciową – Neutron.

„Idea wolnego oprogramowania jest głęboko zakorzeniona w DNA naszej firmy. W trakcie wdrażania rozwiązań OpenStack staraliśmy się optymalnie wykorzystywać funkcjonalności technologii. Ze względu na to, że nie w każdym przypadku było to możliwe, postanowiliśmy opracować własne rozszerzenia i sterowniki dla komponentu Neutron. W tym przypadku pozwoliło nam to na zwiększenie wydajności sieci. Oprócz OpenStack innym przykładem projektów – spośród wielu, w które jesteśmy zaangażowani – może być Open- ZFS, będący systemem plików, używanym w naszych rozwiązaniach hostingowych czy w przestrzeni do backupów” – mówi Krzysztof Tomaszewski, architekt Public Cloud w OVH.

Pluralizm zastosowań

Open source znajduje również szerokie zastosowanie w sektorze MŚP. Ten rodzaj oprogramowania jest chętnie wykorzystywany w obszarach, takich jak finanse, telekomunikacja, e-commerce czy platformy lojalnościowe. Przykładowo, w branży e-commerce na bazie otwartej architektury często budowane jest oprogramowanie sklepów internetowych. Platformą lojalnościową, bazującą na otwartym kodzie źródłowym, jest też Open Loyalty.

Stworzona przez nas aplikacja Open Loyalty pomaga klientom rozwiązywać 4 główne problemy biznesowe. Są to: niepowracanie klientów do sklepu po dokonaniu jednorazowej transakcji; silna i wyniszczająca konkurencja cenowa; brak możliwości budowania trwałej relacji z klientem; duże koszty pozyskania nowych kupujących i niska efektywność kampanii reklamowych, mających na celu ich pozyskanie” – tłumaczy Piotr Karwatka, CTO oraz wiceprezes zarządu w Divante.

Rozwiązania wykorzystujące otwarte oprogramowanie są dzisiaj stosowane w najszybciej rozwijających się dziedzinach IT, do których zaliczyć można m.in. internet rzeczy (IoT), Big Data czy cloud computing. Warto mieć jednak świadomość, że open source obecny jest również w codziennym życiu przeciętnego użytkownika internetu. Na jego bazie zbudowane są np. stosowany w smartfonach system operacyjny Android czy przeglądarka internetowa Mozilla Firefox.

Joanna Parasiewicz,
Communication & Social Media Manager, OVH

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *