AplikacjeBiznes

Open source wspiera start-upy

Jedną z podstawowych umiejętności startujących firm jest zarządzanie kosztami działania. Pomocne tu mogą być narzędzia rozwijane w ramach społeczności open source, które umożliwiają dostęp do konkretnego – i wciąż doskonalonego – oprogramowania. Oprogramowania, nad którym pracuje ogromna, międzynarodowa społeczność i za którego sukcesem stoją często poważni gracze IT. OVH także bierze udział w wielu tego typu projektach, w tym OpenStack.

Open source wspiera start-upy

Open source jest ruchem na rzecz otwartego oprogramowania. Ma on na celu zapewnienie swobodnego dostępu do kodu źródłowego programów i aplikacji. Umożliwia w większości przypadków – choć jest to zależne od konkretnej licencji – legalne i bezpłatne korzystanie z oprogramowania. Przy tym – dzięki współpracy społeczności użytkowników – jest ono też stale rozwijane. Poprzez ciągłe ulepszanie i testowanie, tworzone aplikacje zachowują wysoki poziom jakości. Jego użytkownicy korzystają ze stałego dostępu do aktualizacji i niezależności od usługodawcy.

Wolne oprogramowanie umożliwia również swobodne ingerowanie przez użytkowników w kod źródłowy. Tworzenie niezbędnych dodatków, sterowników, wtyczek i łatek pozwala dostosować software do konkretnych potrzeb. Użytkownik nie jest więc ograniczony funkcjonalnościami dostarczanymi przez producenta. Wybierając rozwiązania open source, przedsiębiorstwa unikają ograniczeń, które mogłyby wyniknąć w przyszłości z braku niezbędnych funkcji. Dla firm z sektora technologicznego to istotny atut, zwłaszcza że dysponują działami deweloperskimi, które mogą dostosować aplikacje do zmieniających się potrzeb biznesowych.

Open source zmniejsza koszty ogólne przedsiębiorstwa, co może być z powodzeniem wykorzystywane przez start-upy, a także małe i średnie firmy. Wynika to przede wszystkim z braku opłat licencyjnych, ale też oszczędności, które uzyskujemy, mogąc każdorazowo dostosować oprogramowanie, zamiast je zmieniać.

Przeczytaj również
Comarch uruchamia dla startupów program Greenhouse

65 823 usprawnień w projektach OpenStack

Jednym z najpopularniejszych projektów wykorzystującym otwartą architekturę i zrzeszającym wielu użytkowników jest OpenStack. OpenStack stanowi praktyczną realizację idei otwartej chmury, kodu i designu.

Ubiegły rok był przełomowy dla platformy OpenStack. W roku 2017 aż 2344 programistów z całego świata napisało, zweryfikowało i zatwierdziło prawie 66 tys. zmian w oficjalnych projektach spod szyldu OpenStack (wg OpenStack, Annual Report, 2017), co przełożyło się na zwiększenie jego roli w projektach IT. OpenStack to platforma open source, która składa się z komponentów realizujących poszczególne usługi. Na przykład za wirtualizację odpowiada komponent Nova, a za storage obiektowy – Swift, natomiast za warstwę sieciową – Neutron.

„Idea wolnego oprogramowania jest głęboko zakorzeniona w DNA naszej firmy. W trakcie wdrażania rozwiązań OpenStack staraliśmy się optymalnie wykorzystywać funkcjonalności technologii. Ze względu na to, że nie w każdym przypadku było to możliwe, postanowiliśmy opracować własne rozszerzenia i sterowniki dla komponentu Neutron. W tym przypadku pozwoliło nam to na zwiększenie wydajności sieci. Oprócz OpenStack innym przykładem projektów – spośród wielu, w które jesteśmy zaangażowani – może być Open- ZFS, będący systemem plików, używanym w naszych rozwiązaniach hostingowych czy w przestrzeni do backupów” – mówi Krzysztof Tomaszewski, architekt Public Cloud w OVH.

Pluralizm zastosowań

Open source znajduje również szerokie zastosowanie w sektorze MŚP. Ten rodzaj oprogramowania jest chętnie wykorzystywany w obszarach, takich jak finanse, telekomunikacja, e-commerce czy platformy lojalnościowe. Przykładowo, w branży e-commerce na bazie otwartej architektury często budowane jest oprogramowanie sklepów internetowych. Platformą lojalnościową, bazującą na otwartym kodzie źródłowym, jest też Open Loyalty.

Przeczytaj również
Jakie trendy technologiczne zdominują 2021 rok w biznesie?

Stworzona przez nas aplikacja Open Loyalty pomaga klientom rozwiązywać 4 główne problemy biznesowe. Są to: niepowracanie klientów do sklepu po dokonaniu jednorazowej transakcji; silna i wyniszczająca konkurencja cenowa; brak możliwości budowania trwałej relacji z klientem; duże koszty pozyskania nowych kupujących i niska efektywność kampanii reklamowych, mających na celu ich pozyskanie” – tłumaczy Piotr Karwatka, CTO oraz wiceprezes zarządu w Divante.

Rozwiązania wykorzystujące otwarte oprogramowanie są dzisiaj stosowane w najszybciej rozwijających się dziedzinach IT, do których zaliczyć można m.in. internet rzeczy (IoT), Big Data czy cloud computing. Warto mieć jednak świadomość, że open source obecny jest również w codziennym życiu przeciętnego użytkownika internetu. Na jego bazie zbudowane są np. stosowany w smartfonach system operacyjny Android czy przeglądarka internetowa Mozilla Firefox.

Joanna Parasiewicz,
Communication & Social Media Manager, OVH

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *