CIO

Oracle: W 2025 roku 80% budżetów IT będzie przeznaczane na wsparcie biznesu

Za osiem lat 100 proc. procesów projektowania i testowania aplikacji będzie realizowanych w środowiskach chmurowych. W ramach prywatnych chmur korporacyjnych przechowywane będą też wszystkie dane biznesowe poszczególnych firm. Co ważne, upowszechnienie modelu chmury obliczeniowej ma doprowadzić do odwrócenia dzisiejszych proporcji wydatków przeznaczanych na utrzymanie środowisk IT oraz na innowacje. To prognozy przedstawione podczas tegorocznej konferencji Oracle Open World.

Oracle: W 2025 roku 80% budżetów IT będzie przeznaczane na wsparcie biznesu

Od kilku lat, podczas konferencji Open World swoje prognozy dotyczące najważniejszych trendów i rozwiązań IT publicznie prezentuje Mark Hurd, prezes koncernu. Tegoroczna prezentacja poświęcona była głównie ewolucji modelu chmury obliczeniowej, który jest obecnie kluczowym elementem strategii rynkowej Oracle. Wedle prognoz w 2025 roku w środowiskach chmury obliczeniowej prowadzone będą wszystkie działania związane z projektowaniem i testowaniem oprogramowania. W oparciu o platformy cloud computing działać ma też 8 na 10 wdrożonych produkcyjnie aplikacji biznesowych. Jednocześnie, ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa i dostępność, w tego typu środowiska przechowywane mają być wszystkie dane korporacyjne statystycznej firmy.

W wymiarze finansowym, upowszechnienie modelu chmury obliczeniowej już w perspektywie najbliższych 7 lat doprowadzić ma do istotnej zmiany dzisiejszych proporcji wydatków przeznaczanych na utrzymanie środowisk IT oraz na innowacje. W 2025 roku aż 80 proc. budżetu IT typowego przedsiębiorstwa ma być wykorzystywane na potrzeby realizacji projektów stanowiących źródło innowacji, a także bieżące lub strategiczne wsparcie dla biznesu. Wydatki związane z utrzymaniem posiadanych już systemów stanowić mają średnio jedynie 20 proc. dostępnych środków na IT.

Przeczytaj również
Gartner: 60% pracowników czuje się sfrustrowanych z powodu nowego oprogramowania w pracy

Strategia Oracle w obszarze cloud zakłada m.in. tworzenie rozwiązań biznesowych opartych na modelu chmury i ściśle zintegrowanych na poziomie funkcjonalności i infrastruktury, a także dostarczanie infrastruktury potrzebnej do przeniesienia przetwarzania do chmury lub uruchomienia własnych środowisk przetwarzania w tym modelu. „Doskonałe aplikacje, to wspaniała rzecz, ale jeszcze lepsza jest gdy te aplikacje współpracują – wzajemnie i wspólnie z kompletnym zestawem PaaS oraz infrastrukturą nowej generacji. Dzięki temu wszystkie składniki uzupełniają się wzajemnie” – podkreśla Mark Hurd, Oracle CEO.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *