InfrastrukturaRynek

Oracle udostępnia nową możliwość wdrożenia autonomicznej bazy danych

Prezentując usługę Autonomous Database Dedicated, czyli prywatną bazę danych działającą w oparciu o publiczną platformę chmury obliczeniowej Oracle koncern rozszerza swoją ofertę rozwiązań biznesowych w modelu cloud computing. Nowość skrojono pod potrzeby organizacji, którym zależy na maksymalnym bezpieczeństwie przetwarzanych danych – do tego grona należą m.in. firmy prawnie zobowiązane do szczególnej troski o poufność klientów i ich danych.

Oracle udostępnia nową możliwość wdrożenia autonomicznej bazy danych

W ramach usług Oracle Autonomous Database Dedicated znaczna część standardowych operacji administracyjnych jest w pełni zautomatyzowana – mowa tu np. o dostarczaniu i konfiguracji zasobów, operacjach związanych z mechanizmami bezpieczeństwa czy instalowaniu i aktualizowaniu oprogramowania. Podobnie, jak w standardowej ofercie Oracle Autonomous Database, również wariant Dedicated w znacznej mierze bazuje na zastosowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego – technologie te wykorzystywane są m.in. do wykrywania incydentów, przewidywania awarii czy ataków, a także zarządzania bazą. Przedstawiciele Oracle wyjaśniają jednak, że nowa oferta jest odpowiedzią na potrzeby klientów – szczególnie tych, którzy ze względów prawnych zobowiązani są do korzystania z dedykowanej infrastruktury informatycznej.

Nowy produkt – Oracle Autonomous Database Dedicated – może pełnić rolę prywatnej, chmurowej bazy danych działającej w wydzielonej przestrzeni publicznej chmury Oracle. Zdaniem przedstawicieli koncernu Oracle, takie rozwiązanie sprawdza się idealnie, ponieważ z jednej strony oferuje klientom odpowiedni poziom bezpieczeństwa i możliwość spełnienia wymagań regulatorów w tym zakresie, z drugiej zaś – stanowi idealną platformę do sprawnego funkcjonowania baz danych o dowolnej wielkości i dowolnym przeznaczeniu.

Baza Oracle Autonomous Database Dedicated jest kolejnym wariantem wdrożenia usługi Oracle Autonomous Database. Warto dodać, że wcześniej firma zaoferowała klientom możliwość korzystania z wariantu Serverless. Wraz z nią Oracle zaprezentował również kilka innych nowości – platformę deweloperską Oracle Application Express (APEX), interfejsy Oracle SQL Developer Web oraz usługi Oracle REST Data Services.

Pierwsza z nich (APEX) to niskopoziomowy framework służący do projektowania, tworzenia i wdrażania aplikacji bazujących na lub korzystających z baz danych – jego ważnym elementem są mechanizmy sztucznej inteligencji, które pozwalać mają na tworzenie sprawnie działających systemów wykrywania oszustw, przewidywania zachowań klientów czy rekomendowania im produktów. Oracle SQL Developer Web to z kolei interfejs webowy dla użytkowników Oracle Autonomous Database, zaś Oracle REST Data Service jest rozwiązaniem obsługującym usługi wdrożeniowe RESTful.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *