InfrastrukturaRynek

Oracle udostępnia nową możliwość wdrożenia autonomicznej bazy danych

Prezentując usługę Autonomous Database Dedicated, czyli prywatną bazę danych działającą w oparciu o publiczną platformę chmury obliczeniowej Oracle koncern rozszerza swoją ofertę rozwiązań biznesowych w modelu cloud computing. Nowość skrojono pod potrzeby organizacji, którym zależy na maksymalnym bezpieczeństwie przetwarzanych danych – do tego grona należą m.in. firmy prawnie zobowiązane do szczególnej troski o poufność klientów i ich danych.

Oracle udostępnia nową możliwość wdrożenia autonomicznej bazy danych

W ramach usług Oracle Autonomous Database Dedicated znaczna część standardowych operacji administracyjnych jest w pełni zautomatyzowana – mowa tu np. o dostarczaniu i konfiguracji zasobów, operacjach związanych z mechanizmami bezpieczeństwa czy instalowaniu i aktualizowaniu oprogramowania. Podobnie, jak w standardowej ofercie Oracle Autonomous Database, również wariant Dedicated w znacznej mierze bazuje na zastosowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego – technologie te wykorzystywane są m.in. do wykrywania incydentów, przewidywania awarii czy ataków, a także zarządzania bazą. Przedstawiciele Oracle wyjaśniają jednak, że nowa oferta jest odpowiedzią na potrzeby klientów – szczególnie tych, którzy ze względów prawnych zobowiązani są do korzystania z dedykowanej infrastruktury informatycznej.

Nowy produkt – Oracle Autonomous Database Dedicated – może pełnić rolę prywatnej, chmurowej bazy danych działającej w wydzielonej przestrzeni publicznej chmury Oracle. Zdaniem przedstawicieli koncernu Oracle, takie rozwiązanie sprawdza się idealnie, ponieważ z jednej strony oferuje klientom odpowiedni poziom bezpieczeństwa i możliwość spełnienia wymagań regulatorów w tym zakresie, z drugiej zaś – stanowi idealną platformę do sprawnego funkcjonowania baz danych o dowolnej wielkości i dowolnym przeznaczeniu.

Przeczytaj również
Dobre perspektywy przed rynkiem fintech

Baza Oracle Autonomous Database Dedicated jest kolejnym wariantem wdrożenia usługi Oracle Autonomous Database. Warto dodać, że wcześniej firma zaoferowała klientom możliwość korzystania z wariantu Serverless. Wraz z nią Oracle zaprezentował również kilka innych nowości – platformę deweloperską Oracle Application Express (APEX), interfejsy Oracle SQL Developer Web oraz usługi Oracle REST Data Services.

Pierwsza z nich (APEX) to niskopoziomowy framework służący do projektowania, tworzenia i wdrażania aplikacji bazujących na lub korzystających z baz danych – jego ważnym elementem są mechanizmy sztucznej inteligencji, które pozwalać mają na tworzenie sprawnie działających systemów wykrywania oszustw, przewidywania zachowań klientów czy rekomendowania im produktów. Oracle SQL Developer Web to z kolei interfejs webowy dla użytkowników Oracle Autonomous Database, zaś Oracle REST Data Service jest rozwiązaniem obsługującym usługi wdrożeniowe RESTful.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *