RynekZmiany kadrowePolecane tematy

Pat Gelsinger nowym dyrektorem generalnym Intela

Pat Gelsinger – znany w branży manager i dotychczasowy CEO VMware – obejmie 15 lutego stanowisko dyrektora generalnego Intela. Zastąpi powołanego dwa lata wcześniej Boba Swana – poinformowali przedstawiciele firmy.

Pat Gelsinger nowym dyrektorem generalnym Intela

Tym samym Pat Gelsinger, weteran branży technologicznej z ponad 40 letnim doświadczeniem, wraca do organizacji w której spędził 30 lat i rozpoczynał swą karierę. Rynek pozytywnie przyjął ten transfer – tuż po jego ogłoszeniu akcje Intela zdrożały o ponad 7%.

“Pat jest sprawdzonym liderem technologicznym z wybitnymi osiągnięciami w zakresie innowacji, rozwoju talentów i głębokiej wiedzy o firmie Intel” – powiedział Omar Ishrak, przewodniczący rady dyrektorów Intela. „Doszliśmy do wniosku, że nadszedł właściwy moment, aby dokonać zmiany w przywództwie i wykorzystać wiedzę technologiczną oraz inżynieryjną Pata w tym krytycznym dla nas okresie transformacji” – dodał.

Rzeczywiście dotychczasowe działania spółki pod kierownictwem Boba Swana – któremu od początku zarzucano brak wykształcenia technicznego (Swan zajmował się finansami Intela) – spotykały się z wyraźną krytyką. Przedstawiciele funduszu Third Point, który przejął znaczną część udziałów w Intelu, zwracali uwagę iż koncern zbyt wolno wdraża innowacje, nie nadąża za konkurencją i traci udziały w rynku. To właśnie oni domagali się zmian i oczekiwali zapanowania nad opóźnieniami występującymi przy produkcji procesorów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku koncern miał problemy z wejściem na rynek ich nowej linii, podczas gdy produkty konkurenta, firmy AMD, radziły sobie na nim bez zarzutu. Do tego, przedstawiciele Apple poinformowali niedawno o zaprzestaniu stosowania układów Intela i przejściu do wykorzystywania w komputerach własnych procesorów.

Przeczytaj również
OPI PIB i Akademia Leona Koźmińskiego stworzą innowacyjne rozwiązanie do walki z fake newsami

Zmiana na stanowisku CEO nie ma natomiast związku z wynikami finansowymi Intela za rok 2020 – zapewniają przedstawiciele koncernu, który spodziewają się, że jego przychody w czwartym kwartale 2020 roku przekroczą zakładane prognozy.

“Wierzę, że Intel ma znaczący potencjał, aby nadal kształtować przyszłość technologii. Cieszę się na współpracę z niezwykle utalentowanym globalnym zespołem firmy, która ma na celu przyspieszenie innowacji i tworzenie wartości dla naszych klientów oraz akcjonariuszy” – skomentował Pat Gelsinger.

Od 2012 roku Gelsinger pełnił funkcję dyrektora generalnego VMware, gdzie udało mu się przekształcić firmę w światowego lidera w zakresie infrastruktury chmury obliczeniowej, mobilności przedsiębiorstw i bezpieczeństwa cybernetycznego, niemal trzykrotnie zwiększając roczne przychody firmy. Przed dołączeniem do VMware był z kolei prezesem i dyrektorem operacyjnym w EMC, nadzorując inżynierię i działania w zakresie przechowywania i przetwarzania danych, tworzenia kopii zapasowych oraz odzyskiwania danych. Natomiast zanim dołączył do EMC, spędził 30 lat w firmie Intel gdzie był pierwszym dyrektorem operacyjnym ds. technologii i kierował tworzeniem kluczowych technologii przemysłowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.