Zmiany kadrowe

Polak po raz pierwszy w zarządzie prestiżowej organizacji technologicznej Adra

Został nim dr inż. Krzysztof Walas, lider zespołu badawczego “Robotyka interakcji fizycznej” w IDEAS NCBR, którego walne zgromadzenie Adra (AI, Data and Robotics Association) wybrało na członka zarządu w sekcji “Robotyka”. Obecność polskiego naukowca w zarządzie tej organizacji sprawi, że gremium to będzie bardziej różnorodne, zwłaszcza że kraje Europy Środkowo-Wschodniej były w nim dotychczas słabo reprezentowane. 

Polak po raz pierwszy w zarządzie prestiżowej organizacji technologicznej Adra

Dr inż. Krzysztof Walas łączy w swojej pracy sztuczną inteligencję i robotykę. Aktywnie uczestniczy w pracach Adra, euRobotics i ELLIS – pomaga nawiązywać kontakty między tymi społecznościami. Jako organizator wydarzeń takich jak 2019 European Robotics Week Central Event przyczynia się do integracji środowiska naukowego w Europie.

Naukowiec ma w dorobku publikacje w czołowych czasopismach naukowych, m.in. „Science Robotics”, „Transactions on Robotics” oraz „Robotics and Automation Letters”. Był głównym badaczem w dwóch projektach „Horyzont 2020”. Angażował się w prace Adra, w tym w przygotowanie dokumentu programowego „GenAI and Robotics 4EU”.

“Bardzo się cieszę, że polski głos jest coraz bardziej słyszalny na arenie międzynarodowej. Do Adry IDEAS NCBR dołączyło na początku tego roku i będziemy mieli możliwość aktywnego kształtowania polityki europejskiej w tak przyszłościowym sektorze, jakim jest rozwój robotyki. Dotychczasowy zarząd składał się przede wszystkim z przedstawicieli zachodnich, północnych i południowych zakątków Europy. To ważne, że wśród decydentów pojawi się również głos z Europy Środkowo-Wschodniej. Adra nie tylko wyznacza kierunki rozwoju technologii, ale również aktywnie wspiera tworzenie polityki i strategii na poziomie europejskim, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłości innowacji technologicznych zarówno w Polsce, jak i na całym kontynencie” – skomentował dr inż. Krzysztof Walas.

Adra to prestiżowa organizacja w dziedzinie sztucznej inteligencji, robotyki i danych, która zbiera najważniejsze informacje i opinie instytucji europejskich związanych z tymi zagadnieniami. Stymuluje także wdrażanie rozwiązań w powyższych trzech obszarach tak, aby Europa mogła skutecznie stawić czoła wyzwaniom społeczno-gospodarczym.

Organizację założono w 2021 roku jako partnerstwo publiczno-prywatne przy Komisji Europejskiej: European Partnership on AI, Data and Robotics, jednego z Europejskich Partnerstw w Klastrze 4 (cyfrowym, przemysłowym i kosmicznym) w ramach programu Horyzont Europa.

Jednym z ważniejszych działań Adra było stworzenie dokumentu strategicznego Strategic Orientation towards an AI, Data and Robotics Roadmap 2025-2027 ze szczegółowymi rekomendacjami dla przyszłych programów pracy Unii Europejskiej w dziedzinie AI, danych i robotyki, stanowiącego także kompleksowy przewodnik po wyzwaniach i dylematach etycznych i społecznych w tym obszarze nauki, a także z implikacjami AI oraz z bezpieczeństwem danych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *