ProgramowanieRynekPolecane tematy

Poszukiwani programiści, administratorzy i specjaliści od bezpieczeństwa

Umiejętności związane z szeroko rozumianym IT cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem pracodawców. Potwierdza to analiza ofert pracy zebranych w serwisie Pracuj.pl.

Poszukiwani programiści, administratorzy i specjaliści od bezpieczeństwa

Tylko w drugim kwartale br. w serwisie Pracuj.pl znalazło się ponad 13 tys. ofert pracy skierowanych do specjalistów z zakresu IT. W niemal połowie przypadków poszukiwani byli programiści. Zdaniem ekspertów najwyżej ceniona jest dziś, poparta doświadczeniem, znajomość języków .Net, Java oraz C++. W analizowanym okresie pracodawcy aktywnie poszukiwali także osób wyspecjalizowanych w testowaniu aplikacji.

W skali roku zanotowano także dynamiczny wzrost ilości ofert pracy skierowanych do specjalistów ds. bezpieczeństwa IT, a także administratorów baz danych. Liczby ofert dla obu tych grup pracowników w porównaniu z drugim kwartałem 2013 roku wzrosły odpowiednio o 47% oraz 23%. Eksperci oceniają, że od specjalistów ds. bezpieczeństwa coraz częściej oczekuje się umiejętności potwierdzonych certyfikatem, a także kompetencji w zakresie prowadzenia audytów oraz testów penetracyjnych.

Wzrost zainteresowania pracodawców kompetencjami z obszaru zarządzania nowoczesnymi środowiskami bazodanowymi ma być zaś podyktowany chęcią lepszego wykorzystania posiadanych danych w zastosowaniach biznesowych. Wyrazem tego jest również obserwowany wzrost zainteresowania kompetencjami z zakresu analityki biznesowej. Nie bez znaczenia ma tu też wzrost ilości oraz zmienności przetwarzanych informacji.

Statystycznie, największa liczba ofert pracy dla specjalistów ds. IT dotyczy zatrudnienia w firmach z branż: telekomunikacyjnej, IT, bankowości, finansów i ubezpieczeń. Szczególnie cenione mają być jednak kompetencje z pogranicza IT oraz biznesu. Analizy Pracuj.pl pokazują także spadek popytu na specjalistów z zakresu wsparcia technicznego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *