AplikacjeRynek

Powstała aplikacja pomagająca znaleźć schronienie ukraińskim uchodźcom

W ramach inicjatywy Tech To The Rescue, pracujący pro bono deweloperzy stworzyli platformę uaSOS.org, łączącą uchodźców z Ukrainy poszukujących miejsc do zamieszkania z ludźmi i instytucjami oferującymi pomoc. Zapewniła ona schronienie już blisko 4 tysiącom osób. 

Powstała aplikacja pomagająca znaleźć schronienie ukraińskim uchodźcom

Projekt wystartował zaledwie kilka dni po wybuchu wojny. Aktualnie w bazie noclegowo-mieszkaniowej uaSOS.org zarejestrowanych jest ok. 30 000 ofert, a w ciągu niespełna miesiąca zgłosiło się ok. 10 000 osób poszukujących mieszkania.

Dzięki przedstawicielom Tech To The Rescue, fundacji, która łączy firmy IT z organizacjami potrzebującymi wsparcia, powstała platforma online, która jest bazą miejsc do zamieszkania, zarówno od osób indywidualnych, jak i organizacji. Aplikacja jest skierowana do uchodźców, którzy, poszukują miejsca do zatrzymania się w danym mieście czy regionie. W praktyce są to osoby prywatne, organizacje i nieformalne grupy poszukujące schronienia. Dzięki niej mogą w bezpieczny sposób znaleźć tymczasowy dom. Platforma odpowiada na ogromną skalą migracji uchodźców i powstałą w związku z tym potrzebę zorganizowania pomocy oraz rozmieszczania osób z Ukrainy w miejscach gotowych na ich przyjęcie.

„Aplikacja na razie ułatwia znalezienie noclegów, ale w przyszłości ma być rozbudowywana o kolejne funkcjonalności. W najbliższym czasie będą to opcje związane z transportem czy ofertami pracy. Potrzeby są ogromne, ale i ofert wsparcia jest dużo, dlatego platforma będzie nadal rozwijana. Wkrótce ma być uruchomiona możliwość oferowania pomocy poza Polską” – tłumaczy Jacek Pawlas, Scrum Master z firmy Boldare, z której ramienia w projekcie brał udział zespół deweloperów. „Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć prace nad platformą, dzięki której schronienie znalazło blisko 4 tys. osób. Warto podkreślić, że konieczność rejestrowania się i pozostawiania danych na platformie, zapewnia obu stronom bezpieczeństwo” – dodaje.

Przeczytaj również
Retcon zwiększył w 2021 roku przychód, zysk i rentowność operacyjną

Platforma jest dostępna w 7 wersjach językowych: ukraińskiej, polskiej, rosyjskiej, angielskiej, węgierskiej, słowackiej i czeskiej.

Zaraz po przekroczeniu granicy, uchodźcy otrzymują sms z informacją o możliwości skorzystania z bezpiecznej platformy uaSOS.org, w której mogą znaleźć ofertę miejsc noclegowych, mieszkań lub domów od osób prywatnych, firm lub organizacji, z opcją przeszukiwania pod kątem potrzeb, liczby osób czy tego, na jaki okres potrzebna jest pomoc.

Inicjatywa wspierana jest przez polskie i ukraińskie organizacje pozarządowe: Związek Ukraińców w Polsce, Dom Ukraiński – fundacja Nasz Wybór, Polska Akcja Humanitarna, fundacja Polskie Forum Migracyjne, Szlachetna Paczka, fundacja Stocznia, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich oraz Tech To The Rescue. Nad bezpieczeństwem od strony prawnej, m.in. pod kątem RODO, czuwa kancelaria ID Advisory.

W tworzenie platformy zaangażowani byli deweloperzy z kilku firm, m.in.: BCG, Callstack, IDAdvisory, Netguru. Programiści z Boldare, oddelegowani do tego projektu, potraktowali go priorytetowo, aby mógł być możliwie szybko uruchomiony. Platforma będzie docelowo działała na zasadach open source, co ma pozwolić łatwiej rozwijać ją w przyszłości.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *