MENU

Rekordowa liczba złośliwych aplikacji dla systemu Android

15 marca 2017CSO

W ubiegłym roku zanotowano niemal 40 proc. wzrost liczby złośliwych aplikacji dla platformy Android. W skali świata dziennie powstaje ok. 9 tys. różnego rodzaju złośliwych aplikacji wymierzonych w użytkowników urządzeń mobilnych opartych na tym środowisku.

Z analiz firmy G Data wynika, że środowisko Android jest obecnie głównym celem działań podejmowanych przez cyberprzestępców. Na fakt ten wpływa duża popularność urządzeń opartych na tej platformie. Jednocześnie w ubiegłym roku wykryto ponad 3,24 mln złośliwych programów na urządzenia mobilne wykorzystujące system operacyjny Android. W porównaniu z 2015 rokiem oznacza to wzrost na poziomie niemal 40 proc.

Co ważne, przybywa także zagrożeń skierowanych przeciw użytkownikom bezpłatnych sieci bezprzewodowych. Podejmowane są też próby ataków wykorzystujących fakt, że urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety, coraz częściej pełnią rolę interfejsu pozwalającego kontrolować konsumenckie rozwiązania oparte na koncepcji Internetu Rzeczy.

„Cały czas wzrasta ilość użytkowników łączących się z Internetem za pośrednictwem smartfonów oraz tabletów. Nie bez przyczyny cyberprzestępcy wykazują coraz większą aktywność w tym obszarze i biorą na cel mobilne urządzenia” – mówi Tim Berghoff, G DATA Security Evangelist. Według niego regularna aktualizacja systemu operacyjnego urządzeń mobilnych, a także stosowanie oprogramowania antywirusowego dostosowanego do platform mobilnych jest dziś koniecznością.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »