Cyberbezpieczeństwo

Rekordowa liczba złośliwych aplikacji dla systemu Android

W ubiegłym roku zanotowano niemal 40 proc. wzrost liczby złośliwych aplikacji dla platformy Android. W skali świata dziennie powstaje ok. 9 tys. różnego rodzaju złośliwych aplikacji wymierzonych w użytkowników urządzeń mobilnych opartych na tym środowisku.

Rekordowa liczba złośliwych aplikacji dla systemu Android

Z analiz firmy G Data wynika, że środowisko Android jest obecnie głównym celem działań podejmowanych przez cyberprzestępców. Na fakt ten wpływa duża popularność urządzeń opartych na tej platformie. Jednocześnie w ubiegłym roku wykryto ponad 3,24 mln złośliwych programów na urządzenia mobilne wykorzystujące system operacyjny Android. W porównaniu z 2015 rokiem oznacza to wzrost na poziomie niemal 40 proc.

Co ważne, przybywa także zagrożeń skierowanych przeciw użytkownikom bezpłatnych sieci bezprzewodowych. Podejmowane są też próby ataków wykorzystujących fakt, że urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety, coraz częściej pełnią rolę interfejsu pozwalającego kontrolować konsumenckie rozwiązania oparte na koncepcji Internetu Rzeczy.

“Cały czas wzrasta ilość użytkowników łączących się z Internetem za pośrednictwem smartfonów oraz tabletów. Nie bez przyczyny cyberprzestępcy wykazują coraz większą aktywność w tym obszarze i biorą na cel mobilne urządzenia” – mówi Tim Berghoff, G DATA Security Evangelist. Według niego regularna aktualizacja systemu operacyjnego urządzeń mobilnych, a także stosowanie oprogramowania antywirusowego dostosowanego do platform mobilnych jest dziś koniecznością.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *