RynekPolecane tematy

Roszada na szczytach władzy SAP

Od 2010 roku w strukturach niemieckiego SAP funkcjonują dwa, równorzedne stanowiska dyrektora generalnego. Wiele wskazuje jednak na to, że już w maju przyszłego roku ten – rzadko spotykany – model zarządzania ulegnie zmianie. W maju przyszłego roku ze stanowiska dyrektora generalnego SAP odejść zamierza Jim Hagemann Snabe. Jeśli zmianę zaakceptuje 25% udziałowców niemieckiego koncernu, to całość obowiązków dyrektora generalnego SAP przejmie Bill McDermott. Jim Hagemann Snabe dołączy natomiast do rady nadzorczej firmy.

Niewykluczone, że taka zmiana odbije się na strategii biznesowej niemieckiego koncernu. Bill McDermott reprezentuje bowiem mocno amerykański styl zarządzania i kładzie duży nacisk na działania marketingowe. Jim Hagermann Snabe natomiast jest uznawany za specjalistę od technologii. Obaj menedżerowie zostali mianowani równoprawnymi dyrektorami generalnymi SAP w lutym 2010 roku. Zastąpili Leo Apothekera, który pół roku później – na krótko – został szefem koncernu Hewlett-Packard. Z informacji agencji Reuters wynika, że kontrakty menadżerskie obu dyrektorów generalnych SAP wygasają dopiero w 2017 roku. Taki model zarządzania oraz efekty pracy obu szefów SAP wielokrotnie chwalił m.in. Hasso Plattner, współzałożyciel i wieloletni prezes rady nadzorczej koncernu.

Jim Hagemann Snabe zapewnia, że decyzja o ustąpieniu z dotychczasowego stanowiska wynika ze względów osobistych i zapowiada, że nie zamierza pełnić żadnych funkcji kierowniczych w innej firmie. Jednak planowane na przyszły rok odejście ze stanowiska CEO zbiegnie się w czasie z innymi zmianami w strukturach koncernu SAP – zmianami, które stanowią odbicie strategii zakładającej większą niż do tej pory koncentrację na rozwiązaniach mobilnych oraz tych, oferowanych w modelu cloud computing. Szeregi SAP opuścił już także Lars Dalgaard, dyrektor generalny przejętej przez niemiecki koncern firmy SuccessFactors. Dalgaard do niedawna odpowiadał za rozwój działalności SAP w segmencie rozwiązań cloud. W sierpniu z firmy odejdzie także Sanjay Poonen, który do tej pory odpowiadał za rozwiązania mobilne SAP. Z kolei w czerwcu 2014 roku koncern opuści również Werner Brandt, wiceprezes i dyrektor ds. finansowych SAP.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *