BranżaRynek

Rozpoczął się nabór do kolejnej edycji Strong Women in IT

Według danych Eurostatu średnia unijna kobiet w branży technologicznej nie przekracza 20%. Szacuje się jednak, że za kilka lat kobiety będą stanowiły połowę zatrudnionych w branży. Już od pięciu lat inicjatywa Strong Women in IT śledzi tę zmianę, która zachodzi z korzyścią dla kobiet, mężczyzn, ale też dla całego świata IT.

Rozpoczął się nabór do kolejnej edycji Strong Women in IT

Celem inicjatywy Strong Women in IT jest sprawdzenie, co kryje się za danymi statystycznymi, przyjrzenie się sytuacji w branży IT od wewnątrz i poznanie jej prawdziwego oblicza. I choć oglądamy ją kobiecymi oczyma, to spojrzenie liderek daje nam ogląd całości, podkreślają pomysłodawczynie inicjatywy.

Poprzedni raport “Strong Women in IT Global Edition” był szczególny, bowiem dotyczył okresu pandemii. Liderki uczyły się zarządzania w nowej rzeczywistości – nowością była praca zdalna. Stanowiła największe wyzwanie dla prawie ⅓  korporacji i ⅕, startupów. Z najnowszego raportu dowiemy się natomiast, jak przedstawia się sytuacja, gdy post pandemiczne zmiany nieco okrzepły.

W tym roku badanie skupi się więc na kilku kluczowych obszarach:

🔷 Liderka zawodowo i prywatnie

🔷 Work-life integration

🔷 Wyzwania Kobiety jako Liderki w obecnej sytuacji rynkowej

🔷 Technology overload – czy kobiety w IT doświadczają zjawiska “zmęczenia technologiami”?

🔷 Kluczowe trendy w branży IT

W opracowaniu nie zabraknie również rad dla osób rozpoczynających karierę w branży IT. Strong Women 2023 podzielą się w nim rekomendacjami książek i podcastów, z których warto korzystać, by rozwijać swoje kompetencje. Opowiedzą również o tym, jakie nawyki warto wypracować, by sprawnie  prowadzić karierę, jednocześnie dbając o work-life integration.

Przeczytaj również
Netia zintegrowała komunikację z Cisco Webex

Czy w IT istnieje siostrzeństwo?

Ankietowane wykazywały dużą zgodność, co do wzajemnego wspierania się kobiet w IT, ponad 90% z nich deklarowało takie wsparcie. Był to znaczący wzrost w stosunku do roku 2019 (wówczas takie wsparcie deklarowało odpowiednio ponad trzy czwarte reprezentantek startupów i około połowa przedstawicielek korporacji). W połączeniu z danymi dotyczącymi obecności kobiet w branży i funkcjonowania stereotypów, może to oznaczać, że wśród kobiet stopniowo rośnie świadomość i znaczenie równości płci oraz potrzeba solidarności. Czy tendencja ta faktycznie się utrzyma?

Działania Strong Women in IT są kontynuacją idei powstałej w 2019 roku, kiedy to w pierwszym raporcie zebrano sylwetki 117 niezwykłych Polek, które osiągnęły sukces zawodowy w branży technologicznej. W kolejnej edycji, do raportu zaproszone zostały już kobiety z całego świata, które podzieliły się, czasem bardzo osobistymi, doświadczeniami i opowiedziały nie tylko o blaskach i cieniach pracy w branży nowych technologii, ale też o codziennym życiu kobiety na kierowniczym stanowisku.

“Gdy pięć lata temu zrodził się pomysł projektu Strong Women in IT, naszą ideą było przyjrzenie się z bliska właśnie tej, a nie innej branży, bo to jedna z gałęzi biznesu, do której naszym zdaniem kobiety wciąż mają utrudniony dostęp. Postanowiłyśmy sprawdzić, jakie jest spojrzenie na problem samych zainteresowanych, czy czują się mniejszością, co o tym sądzą, jak się odnajdują w swoim środowisku zawodowym. Cykliczność badań pozwala uzyskać dane w perspektywie czasowej, czyli, analizując kierunki zmian, dowiedzieć się, jakie są trendy na przyszłość” – mówi Anita Kijanka, pomysłodawczyni inicjatywy Strong Women in IT.

Przeczytaj również
Inwestycje funduszy private equity mogą osiągnąć w 2021 roku rekordową wartość

W raporcie wyróżnione zostaną kobiety, zajmujące kierownicze (C-level, Director, Head) stanowiska w branży nowych technologii.

Wszyscy niezależnie od płci mogą przyczynić się do badania nominując wyjątkowe kobiety do tytułu “Strong Woman in IT” w uznaniu ich niezwykłej pracy.

Nabór rozpoczął się 25 maja 2023 roku na stronie: https://strongwomeninit.com/en/report/ 

Zbieranie zgłoszeń potrwa do 31 lipca 2023. Premiera raportu zaplanowana jest natomiast na koniec września 2023.

Strong Women in IT wspierają partnerzy strategiczni: Billennium, BNP Paribas i UiPath.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *