InfrastrukturaBranża ITRynek

Scaleway chce konkurować o rynek usług cloud computing m.in. ceną instancji obliczeniowych

Francuski dostawca usług chmury obliczeniowej poinformował o wprowadzeniu na rynek oferty Stardust, w ramach której jedna instancja obliczeniowa dostępna jest w cenie jedynie 0,0025 EUR za każdą godzinę użytkowania. Przedstawiciele firmy Scaleway deklarują, że jest to obecnie najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie tego typu na świecie.

Scaleway chce konkurować o rynek usług cloud computing m.in. ceną instancji obliczeniowych

Oferta usług Scaleway Stardust została oficjalnie uruchomiona w pierwszych dniach listopada 2020 roku. Pozwala ona na zakup nowej generacji instancji obliczeniowej Scaleway w cenie 0,0025 EUR za godzinę użytkowania. Na każdą instancję Stardust składa się 1 procesor wirtualny, 1 GB pamięci RAM, 1 adres IPv4, 10 GB pamięci lokalnej, a także zasoby sieciowe zapewniające przepustowość do 100 Mbps. Ekosystem usług chmurowych Scaleway Elements zapewnia m.in. kompatybilność z usługami Amazon S3. Wspiera też technologie, takie jak Kubernetes i Terraform.

Wedle zapowiedzi na platformie Stardust dostępne będą wszystkie usługi i funkcje oferowane przez Scaleway. Ograniczeniem tej oferty jest aktualnie możliwość zakupu jedynie dwóch instancji Stardust – po jednej na centrum danych Scaleway we Francji i w Holandii. Zdaniem przedstawicieli firmy takie podejście pozwoli jednak na przetestowanie możliwości infrastruktury chmurowej i wdrażanych rozwiązań. Pozwoli też na testowanie natywnych infrastruktur chmurowych z równoważeniem obciążenia w różnych regionach. W oparciu o usługi Stardust możliwe ma by też budowanie środowisk odizolowanych od sieci publicznej. W podobny sposób można również wydzielać inne instancje obliczeniowe i programistyczne oferowane w chmurze obliczeniowej Scaleway. Co ważne, maksymalna liczba instancji obliczeniowych Stardust dostępnych w ramach jednego konta użytkownika ma być stopniowo zwiększana.

Francuska firma Scaleway (d. Online SAS) jest jednym z największych europejskich dostawców usług cloud computing. Należąca do Grupy Iliad spółka dysponuje obecnie 6 centrami danych. Cztery z nich zlokalizowane są we Francji, jedno w Holandii i jedno w Warszawie. Polskie centrum danych Scaleway uruchomiono we wrześniu 2020 roku. Przedstawiciele firmy podkreślali wówczas, że warszawskie centrum obliczeniowe pomoże w zapewnieniu lepszej obsługi klientom Scaleway nie tylko z Polski, ale też z innych krajów Europy Centralnej, w tym z Czech, Rumunii, Niemiec, Rosji czy Skandynawii.

Warto dodać, że już niebawem w skład Grupy Iliad wejdzie także Play. We wrześniu przedstawiciele francuskiego holdingu złożyli bowiem ofertę zakupu 100% udziałów polskiego operatora. Propozycja zyskała już zarówno aprobatę zarządu Play, jak i Komisji Europejskiej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *