BiznesRynekPolecane tematy

Sprzedaż komputerów PC spada. 14 kwartał z rzędu

Analizy IDC pokazują, że – wbrew wcześniejszym oczekiwaniom – nadchodząca premiera systemu Windows 10 dotąd nie przełożyła się na wzrost zainteresowania nowymi komputerami osobistymi. W drugim kwartale br. światowa sprzedaż komputerów PC była o 11,8% niższa niż w podobnym okresie zeszłego roku. Spadki sprzedaży dotknęły wszystkich niemal producentów. Wyjątkiem są komputery osobiste firmy Apple, których sprzedaż w minionym kwartale wzrosła o 16%.

Sprzedaż komputerów PC spada. 14 kwartał z rzędu

Eksperci IDC podkreślają, że tak istotny spadek jest jednym z najwyższych w historii analiz tego segmentu rynku – tylko dwukrotnie zanotowano wyższą dynamikę spadków. Na początku 2013 roku szacowane przez IDC spadki sprzedaży sięgnęły 13%, zaś w trzecim kwartale 2001 – 12%.

W okresie od kwietnia do czerwca br. sprzedaż komputerów osobistych trzech największych producentów – firm Lenovo, HP, Dell – spadła odpowiednio o: 8%, 10% oraz 9%. względem analogicznego okresu poprzedniego roku.

Analitycy szacują, że w okresie od kwietnia do czerwca 2015 roku na świecie sprzedano ok. 66 mln komputerów osobistych. Rok temu było to 75 mln sztuk. Spadki sprzedaży zanotowali niemal wszyscy najwięksi producenci komputerów osobistych. Wzrosła jedynie sprzedaż komputerów Mac – W drugim kwartale br. koncern Apple sprzedał ok. 5,1 mln komputerów osobistych. Z analiz IDC wynika, że w okresie od kwietnia do czerwca br. sprzedaż komputerów osobistych trzech największych producentów – firm Lenovo, HP, Dell – spadła odpowiednio o: 8%, 10% oraz 9%. względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Czwarty największy producent komputerów PC – Apple – zanotował natomiast wzrost rzędu 16%. Sprzedaż komputerów osobistych zamykającego pierwszą piątkę największych producentów koncernu Acer była zaś aż o 27% niższa niż przed rokiem. Niezależnie od tego, IDC utrzymuje dotychczasowe prognozy zakładające, że w całym 2015 roku, w ujęciu ilościowym, rynek komputerów PC skurczy się o 6,2%.

Autorzy analiz, podobnie zresztą jak producenci komputerów osobistych, wyrażają również niepewność dotyczącą wpływu – oferowanej przez koncern Microsoft po raz pierwszy w tą skalę – możliwości bezpłatnego zaktualizowania komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows 7 lub Windows 8.1 do najnowszej wersji środowiska – Windows 10. Premierę nowej odsłony Windows zapowiedziano na 29 lipca br. Nieoficjalnie mówi się, że Windows 10 trafi do sprzedaży pod koniec sierpnia 2015 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *