RynekPolecane tematy
Symantec dzieli się i wydziela w osobną firmę Nortona
Podobnie, jak HP, Symantec postanowił podzielić się na dwie firmy. Jedna część będzie zajmowała się rozwijaniem i sprzedażą rozwiązań linii Norton (ta część firmy odpowiada za 4,2 mld USD przychodów), druga rozwiązań klasy Information Management (2,5 mld USD).
Michael A. Brown pozostanie prezesem zarządu Symanteca skoncentrowanego na rozwiązaniach z zakresy bezpieczeństwa. Prezesem nowej firmy zajmującej sie zarządzaniem informacją będzie John Gannon. Wcześniej był on m.in. COO w firmie Quantum. Zakończenie procesu podziału Symanteca nastąpić ma w grudniu 2015 r.
Każdy z tych podziałów ma doprowadzić do tego, że oddzielone od siebie „biznesy” będą działać sprawniej i rosnąć znacznie szybciej. Podobne intencje miała Rada Dyrektorów Symantec, kiedy zadecydowała o tym, że powstaną dwie firmy – odpowiedzialne za rozwiązana z zakresu bezpieczeństwa (Norton) i zarządzania informacją (m.in. rozwiązania do backupu i archiwizacji danych). Obie notowane będą na amerykańskiej giełdzie. „Każdy z sektorów – bezpieczeństwa i zarządzania informacją – wymaga własnej, unikalnej strategii. Na każdym z tych rynków mierzymy się z innymi wyzwaniami, stąd decyzja o podziale” – argumentuje Michael A. Brown.
Pierwsza z firm będzie odpowiadać za rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa, zwłaszcza linii Norton. Wg danych Symanteca, wartość sprzedaży tych rozwiązań (4,2 mld USD) jest dwa razy większa niż największego konkurenta. Szacunkowa wartość tego rynku w roku 2018 ma wynieść 38 mld USD. Dodatkowo usługi związane z bezpieczeństwem mają za 4 lata przynosić ok. 10 mld USD (przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie ok. 30%).
Jednocześnie Symantec zamierza zintegrować wszystkie rozwiązania z tej części w jednym produkcie, rozwijając Nortona w zakresie funkcjonalności ATP i DLP. Pod koniec tego roku finansowego Symantec zamierza wprowadzić na rynek ATP Threat Gefense Gateway.
Z kolei rynek, na którym działa część Symanteca związana z zarządzaniem informacją, wart był w roku 2013 ok. 11 mld USD. W 2018 roku ma to być już 16 mld USD. Udział w nim Symanteca szacowany jest na 2,5 mld USD, a w ostatnim roku ta część biznesu wzrosła o 27%. Oferta rozwiązań typu Information Management obejmuje rozwiązana do backupu i odzyskiwania danych, archiwizacji, czy systemów pamięci masowych. Wśród produktów tej części Symanteca znajdują się m.in. NetBackup 5330 Integrated Appliance, czy NetBackup and Recovery-as-a-Service (RaaS) for Azure Cloud.
Parę dni wcześniej HP także poinformowało o podziale na dwie części – „drukarkowo-komputerową” – HP Inc. oraz Hewlett-Packard Enterprise działająca w segmencie rozwiązań biznesowych. W tym miesiącu także eBay zdecydował o wydzieleniu biznesu związanego z płatnościami PayPal. Ciekawe kto następny? 🙂