Rynek
Sztuczna inteligencja w parze z analityką, praktyka cyfrowej transformacji – m.in. o tym w nowym wydaniu ITwiz
Zamów magazyn ITwiz 10/2017
Wstępniak
Algorytmy sztucznej inteligencji analizują nasze preferencje w oparciu o pozostawiane przez nas cyfrowe ślady w mediach społecznościowych, sklepach internetowych, serwisach oferujących wideo na żądanie, e-księgarniach… Algorytmy potrafią przeanalizować nasze poglądy polityczne czy orientację seksualną, tę ostatnią w oparciu o analizę publikowanych przez nas zdjęć. Algorytmy Machine Learning można wykorzystać także do tego, aby wykryć osoby, które mają „skłonność” do chorób czy to fizjologicznych czy też psychologicznych.
„Każdą czynność poznawczą, którą może wykonać ludzki mózg, może też wykonać komputer wykorzystując możliwości sieci neuronowych. Jeżeli maszyna jeszcze jej nie wykonuje, to znaczy, że żaden start-up się tym nie zajął, albo potrzebujemy komputerów większej mocy, które zapewne pojawią się w ciągu kilku lat” – przekonuje prof. Michał Kosiński, psycholog, Data Scientist, profesor Stanford Graduate School of Business, koordynator projektu MyPersonality, w ramach którego przeanalizowano 8 mln profili użytkowników Facebooka. Wywiad z nim publikujemy na str. 6.
W przeszłości, jeżeli np. chcieliśmy nauczyć komputer, aby rozróżniał na zdjęciu mężczyznę od kobiety, to siadał naukowiec – Computer Scientist, czy Computer Engineer – i tłumaczył. Jeżeli widział brodę to znaczy, że z dużym prawdopodobieństwem jest to mężczyzna, a jeżeli osoba na zdjęciu ma długie włosy, to jest to zapewne kobieta. Jednak tego typu algorytmy okazały się niezbyt dokładne. Kilka lat temu zmieniono więc podejście. Zamiast tłumaczyć komputerom jaką decyzję podjąć, czy jak rozróżniać różne przedmioty, zaczęliśmy uczyć komputery w ten sam sposób, w jaki uczymy sami siebie i nasze dzieci. Jak poznajemy różnice między psem, a kotem? Za pomocą przykładów i korekcji. Gdy dziecko popełni błąd rozpoznając kota i psa, my je poprawiamy. Za którymś razem sieć neuronowa, którą dziecko ma w głowie załapuje różnice.
Analiza dużych zbiorów danych to jeden z podstawowych kroków na drodze do cyfrowej transformacji. Tomasz Garbowski, CIO w Grupie LUX MED, Członek Zarządu ds. IT i Projektów opisuje na łamach tego numeru ITwiz 10 kroków na drodze do cyfrowej transformacji (str. 26). Dzięki szybkiemu rozwojowi biznesu LUX MED. stanął przed technologicznym wyzwaniem. W jaki sposób nie tylko zapewnić ciągłość działania – przy zdecydowanie większej skali biznesu – ale jak jednocześnie zagwarantować systematyczne podnoszenie jakości dostarczanych usług, nie rezygnując przy tym z dalszego, dynamicznego wzrostu. Na jakie tory ustawić organizację biznes-IT, aby raz uruchomiona zmiana była trwała, zapewniła, że firma będzie adaptacyjnie – szybko i z sukcesem – reagowała na zmieniające się trendy, wymagania i potrzeby rynkowe? Zapraszamy do podsumowania 4-letniego projektu.
W tym numerze kontynuujemy także temat blockchain. Blockchain to nic innego, jak kolaż kilku znanych technologii. Technologii, które razem pozwalają rozwiązać problemy do tej pory wymagające angażowania pośredników lub arbitrów. Technologii, które powodowały, że część rozwiązań była zbyt droga. Blockchain ma największy sens wtedy, gdy istnieje grupa podmiotów, które dokonują pomiędzy sobą transakcji. Transakcji rozumianych jako zmiany w stanie informacji, czy też dóbr opisanych cyfrowo, które są rejestrowane we wspólnej bazie danych. Na co zwrócić uwagę wdrażając blockchain w organizacji piszemy na str. 16. Z kolei działanie platformy Corda opisujemy na str. 64. W odróżnieniu od typowego Blockchain, nie wykorzystuje ona jednak bloków. Jednym z podstawowych komponentów Cordy jest za to środowisko przepływu danych (Flow Framework). Ułatwia ono bezpośrednią wymianę informacji pomiędzy organizacjami zapewniając jednocześnie, że tylko wybrani uczestnicy sieci mają dostęp do transakcji oraz gwarantując, iż każda ze stron widzi tę transakcję w ten sam sposób.
W numerze tym polecamy także tematy: infrastruktury hiperkonwergentnej (str. 35); sposobu na wdrożenie Virtual Desktop Infrastructure (str. 58); prac nad polską ustawą o RODO (str. 22); projektowi planowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej (str. 48); rozporządzeniu ePrivacy (str. 52) oraz wykorzystaniu COBIT dla zwiększania efektywności działania funkcji IT (str. 66).
Piotr Waszczuk
zastępca redaktora naczelnego ITwiz
W numerze:
BIZNES
• Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w marketingu, polityce…
• SAS Forum 2017: biznes potrzebuje analityki
• Biznes potrzebuje specjalistów data science
• Blockchain w organizacji: na co zwrócić uwagę planując wdrożenie?
• RODO: polska ustawa powinna trafić do Sejmu w marcu 2018
CIO
• 10 kroków na drodze do cyfrowej transformacji
• W pogoni za elastyczną infrastrukturą IT w centrum danych
TEMAT PRZEWODNI SCENARIUSZE BIZNESOWE
• Jak dostosować systemy biznesowe do współczesnych wyzwań
• Jak zmieniają się potrzeby użytkowników w zakresie aplikacji biznesowych
• Planowanie sprzedaży i operacji to proces opracowywania strategii
CSO
• Fakty i mity o projekcie planowanego Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej
• Czy ePrivacy zmieni Internet jaki znamy?
• Czym jest polityka bezpieczeństwa HTTP Strict Transport Security?
ARCHITEKCI
• Sposób na budowę Virtual Desktop Infrastructure
• Platforma Corda: technologia zainspirowana Blockchain
PROJECT MANAGEROWIE
• COBIT i jego wykorzystanie dla zwiększania efektywności działania funkcji IT
RYNEK
• Raport o cyfryzacji w UE: Polska na niechlubnym miejscu w rankingu
• Przetargi IT w III kwartale 2017 r., wciąż czekamy na ożywienie w sektorze publicznym
• Będzie coraz mniej absolwentów informatyki
• Komisja Europejska ma nowy pomysł na opodatkowanie branży IT