AplikacjeCIO

W 2025 roku kończy się wsparcie dla Exchange Server 2016 i 2019 – nadchodzi Exchange Server SE

Oprogramowanie do zarządzania pocztą e-mail, kalendarzem i kontaktami w wersji 2016 i 2019 zostanie wycofane z użytku dokładnie 14 października 2025 roku. Jeszcze w tym roku Microsoft wyda ostatnią aktualizację zbiorczą dla Exchange Server 2019 czyli CU 15. Z kolei na początku III kwartału 2025 roku producent udostępni kolejną wersję o nazwie Exchange Server Subscription Edition (Exchange Server SE), a pierwszą wersję CU dla niej pod koniec 2025 roku.

W 2025 roku kończy się wsparcie dla Exchange Server 2016 i 2019 – nadchodzi Exchange Server SE

Nowe funkcje (CU 15), które pojawią się dla Exchange Server 2019 to dodanie obsługi protokołu Transport Layer Security 1.3, która eliminuje przestarzałe algorytmy kryptograficzne i poprawia bezpieczeństwo w stosunku do starszych wersji, a także przywrócenie zarządzania certyfikatami w centrum administracyjnym Exchange (EAC). Administratorzy będą mogli utworzyć żądanie nowego certyfikatu, wypełnić żądanie po otrzymaniu certyfikatu od swojego dostawcy, eksportować certyfikaty jako pliki PFX oraz importować certyfikaty z plików PFX.

Z kolei nowa edycja, czyli Exchange Server SE, będzie odpowiednikiem Exchange Server 2019 CU15 i zachowa te same wymagania systemowe z drobnymi aktualizacjami – umowa licencyjna zostanie zaktualizowana i przemianowana na „Microsoft Exchange Server Subscription Edition” wraz ze zmienionymi numerami kompilacji i wersji. Oznacza to nic innego jak przejście do modelu opartego na subskrypcji.

Jak już wspomniano, Exchange Server SE będzie dostępny do pobrania z centrum administracyjnego Microsoft 365 na początku III kwartału 2025 roku. Model licencjonowania używany przez Exchange Server SE będzie taki sam jak SharePoint Server Subscription Edition, który wymaga licencji subskrypcyjnych lub licencji z aktywnym pakietem Software Assurance dla licencji na serwer oraz użytkowników. Ponadto Microsoft utrzyma bezpłatną licencję i klucz serwera hybrydowego, które nadal będą dystrybuowane za pośrednictwem Kreatora konfiguracji hybrydowej.

Przedstawiciele Microsoft poinformowali, że wymagania sprzętowe i systemowe dla Exchange Server SE będą takie same jak dla Exchange 2019 CU15, a przejście na Exchange Server SE z Exchange Server 2019 nie będzie wymagało żadnych modyfikacji Active Directory.

Z kolei dla tych, którzy nadal korzystają z Exchange 2016, aktualizacja do wersji 2019 będzie konieczna przed przejściem na Exchange Server SE.

W 2025 roku kończy się wsparcie dla Exchange Server 2016 i 2019 – nadchodzi Exchange Server SE
Źródło: Microsoft

Jak zapewniono, wersja Exchange Server Subscription Edition w 2025 roku otrzyma dwie zbiorcze aktualizacje rocznie i będzie również zawierała pakiet CU1, który obejmować ma:

  • Kerberos do komunikacji między serwerami.
  • Dodanie obsługi interfejsu API administratora oraz wycofywanie RPS.
  • Usuwanie Outlooka z dowolnego miejsca.
  • Usunięcie wsparcia dla współistnienia z wcześniejszymi wersjami.

Co jednak istotne, Exchange Server SE CU1 przestanie wspierać współistnienie ze wszystkimi poprzednimi  wersjami serwera Exchange. Oznacza to, że w tym czasie obsługiwany będzie tylko Exchange Server SE CU1 (i nowsze), a wszystkie poprzednie wersje serwera Exchange muszą zostać usunięte ze środowiska.

Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć pod poniższym linkiem. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *