MENU

CERN pracuje nad nowymi technologiami analizy Big Data

24 czerwca 2015Branża, CDO, Rynek

CERN openlab to działająca pod przewodnictwem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych platforma współpracy naukowej i przemysłowej skupiająca m.in. dostawców technologii IT. Niedawno członkiem Cisco openlab został koncern Cisco.

cern_1

Według przedstawicieli CERN postępująca cyfryzacja gospodarki spowoduje, że organizacje biznesowe w wielu względach napotkają wyzwania analogiczne do tych, przed jakimi obecnie stoi Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. Inżynierowie Cisco będą zaangażowani w prace nad rozwojem technologii umożliwiających budowanie wysoce wydajnych i bezpiecznych środowisk obliczeniowych dostosowanych do wymagań związanych z potrzebą przetwarzania stale rosnących zbiorów danych. Mają one odpowiadać potrzebom CERN – oraz wyzwaniom związanym z analizą Big Data.

Przedstawiciele CERN prognozują przykładowo, że w ciągu najbliższych lat nastąpi znaczny wzrost ilości danych generowanych w ramach badań prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Ilość danych generowanych podczas badań przy użyciu LHC sięga nawet jednego petabajta danych na sekundę. Tak duża ilość danych pochodzi m.in. z milionów czujników wykorzystywanych do analizy zjawisk fizycznych. Warto dodać, że w kwietniu br., po niemal dwóch latach zakończyły się prace konserwacyjne, po których Wielki Zderzacz Hadronów został ponownie włączony do użytku.

Z oficjalnego komunikatu wynika, że CERN openlab tworzy ramy dla rozwoju i prototypizacji najwyższej klasy technologii w zaawansowanym środowisku badawczym CERN. Jest też szansą na wyszkolenie w skali globalnej nowej generacji inżynierów, dzięki współpracy CERN z najlepszymi uczelniami z całego świata. Rozwiązania tworzone w ramach CERN openlab opierają się na najnowszych innowacjach w zakresie infrastruktury IT, heterogenicznych środowisk obliczeniowych oraz interfejsów sieciowych. „Potrzebujemy technologii wiodących, a w wielu wypadkach wręcz wyprzedzających powszechnie obowiązujące standardy branżowe. Dlatego współpracujemy z wiodącymi na rynku firmami i cieszymy się mogąc powitać Cisco w CERN openlab” – mówi Alberto Di Meglio, kierujący działalnością CERN openlab.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »