PracaBranża IT

19% firm z branży IT planuje redukcję etatów – jednocześnie 27% chce powiększać swoje zespoły

Dane te pochodzą z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany zatrudnienia na czas od kwietnia do końca czerwca 2023 roku. Z analizy wynika ponadto, że 46% pracodawców obszaru nowych technologii nie przewiduje żadnych zmian personalnych w nadchodzących miesiącach, a 8% organizacji nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższy czas.

19% firm z branży IT planuje redukcję etatów – jednocześnie 27% chce powiększać swoje zespoły

Jak wynika ze wspomnianego badania, prognozy rekrutacyjne pracodawców branży nowych technologii są optymistyczne. Prognoza netto zatrudnienia dla tego sektora, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi bowiem +8%. Oznacza to, że od kwietnia do końca czerwca specjaliści branży IT mogą liczyć na więcej nowych ofert pracy, niż w I kwartale tego roku. Jest to wynik wyższy o 5% w ujęciu kwartalnym, jednak analizując dane rok do roku można zauważyć spadek na poziomie 3%

“Prognoza zatrudnienia dla IT na nadchodzące miesiące wynika z wielu czynników, jednak głównie sprowadzają się one do szeroko rozumianej sytuacji makroekonomicznej. Obszar ten zawsze był podatny na zawirowania w koniunkturze między innymi dlatego, że stosunkowo łatwo i szybko można go wykorzystywać do optymalizacji kosztów” – komentuje Adam Wojtaszek, dyrektor Experis w Polsce. “Dobrze jest widzieć wzrost prognoz rekrutacyjnych wśród pracodawców. Wierzę, że to wiosenne odbicie jest zapowiedzią powrotu do stabilnego, może już nie tak dynamicznego jak w czasie postcovidowym, ale nadal wzrostu ofert pracy dla specjalistów. Zapotrzebowanie na pracowników obszaru nowych technologii w ujęciu globalnym nie maleje, co pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem” – dodaje.

Według danych Job Market Insights, od początku stycznia do połowy marca tego roku w polskiej sieci ukazało się niemal 93 tysiące ofert pracy kierowanych do specjalistów branży IT. Na najwięcej ofert pracy mogli liczyć kandydaci starający się o stanowisko DevOps Engineera, Java Developera oraz Frontend Developera. Niezmiennie organizacje będą także poszukiwać specjalistów od cyberbezpieczeństwa, data scientists i machine learnig.

Plany pracodawców na II kwartał 2023 roku w branży IT regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) pokazują, że 43% firm planuje zwiększyć zatrudnienie, 16% mówi o konieczności zwolnień, 38% nie chce wprowadzać zmian personalnych, a 3% nie zna planów na najbliższy czas. Z kolei prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze w regionie EMEA od kwietnia do końca czerwca to +27%.

“Należy pamiętać, że z perspektywy zachodnich inwestorów Polska nadal stanowi źródło wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy zdążyli wyrobić sobie swego rodzaju markę, będąc niezmiennie konkurencyjnymi w odniesieniu do stawek obowiązujących w krajach Europy Zachodniej, czy w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie polscy deweloperzy cenią sobie pracę w kulturach skandynawskiej czy amerykańskiej. Natomiast pojawienie się w Polsce nowych, znaczących inwestycji konsumujących zasoby z obszaru IT tylko powiększy lukę talentów i spowoduje, że wszystkie sposoby na radzenie sobie z nią, takie jak reskilling czy upskilling tylko zyskają na znaczeniu” – podsumowuje Adam Wojtaszek.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *