Rynek

30% nowych domów w Polsce wykorzystuje rozwiązania smart home

Jak wynika z corocznego „Raportu o budowie domów w Polsce” serwisu Oferteo.pl, elementy smart home są obecne w co trzecim nowo powstającym domu. Odsetek ten od trzech lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Jak się okazuje, decyzja o wdrożeniu takich rozwiązań najczęściej spowodowana jest potrzebą zwiększania komfortu mieszkania, a najpopularniejszym systemem sterowania jest Google Home.

30% nowych domów w Polsce wykorzystuje rozwiązania smart home

Ze wspomnianego badania wynika, że 23% użytkowników smart home wybrało pojedyncze, niescentralizowane urządzenia. Pozostali zdecydowali się na centralne systemy sterowania, wśród których najpopularniejszy był wspomniany Google Home (24%). Na drugim miejscu znalazł się natomiast Xiaomi Mijia/Aqara (9%). Z kolei na rozwiązanie Amazon Alexa lub Samsung SmartThings zdecydowało się po 8% ankietowanych.

Systemy inteligentnego domu są już stosunkowe dobrze znane – tylko 17% ankietowanych nigdy o nich nie słyszało. Z kolei dla tych, którzy je znali, ale nie zdecydowali się na nie, problemem często była zbyt wysoka cena (51%) – czytamy w badaniu.

Inwestujemy w smart home głównie dla komfortu

Większość respondentów przyznała, że na decyzję o instalacji rozwiązania smart home wpłynęła przede wszystkim potrzeba zwiększenia komfortu. Podobnie jak w 2020 roku, było to 82% ankietowanych. Dla 64% decydujące było ich zainteresowanie nowymi technologiami. Odsetek ten wzrósł o 14% w porównaniu ze wcześniejszym rokiem.

“Nowe technologie są coraz ważniejszym elementem codzienności i pojawiają się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą sprawić, że nasz dom będzie jeszcze lepszym miejscem do życia” – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Przeczytaj również
Fiński Efecte przejął polską spółkę InteliWISE

30% nowych domów w Polsce wykorzystuje rozwiązania smart home

Wśród osób instalujących system inteligentnego domu wzrosła też potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa. W 2021 roku jako główny powód swojej decyzji wskazało ten czynnik 46% respondentów. To 10% więcej niż w roku 2020 (36%).

65% procent osób budujących dom w 2021 roku było w pełni zadowolonych z zakupionych urządzeń smart home, a 17% przyznało, że spełniły one ich oczekiwania częściowo. Większość respondentów planuje w przyszłości rozbudować swój system inteligentnego domu (65%). 33% ankietowanych chciałoby wdrożyć systemy oświetlenia, 31% zawory oraz zraszacze ogrodowe, a 28% – alarmy i narzędzia do sterowania ogrzewaniem.

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *