PracaBranża ITRynekPolecane tematy
W Gliwicach powstało centrum rozwoju oprogramowania SAP Hybris
SAP Labs Network to globalna sieć łącząca najlepsze centra rozwoju oprogramowania firmy SAP. SAP Labs Poland w Gliwicach jest jednocześnie jednym z głównych centrów rozwoju technologii SAP Hybris – jednego z liderów rynku rozwiązań e-commerce i handlu w internecie.
SAP – jedna z największych firm technologicznych na świecie – już od ponad 20 lat buduje cyfrowy pomost pomiędzy światem biznesu i nowoczesnych technologii, zwiększa inwestycje i wspomaga wzrost sektora IT w Polsce. Więcej o 20 latach SAP w Polsce piszemy w raporcie ITwiz “20 lat cyfrowej transformacji – od pierwszych komputerów po nowe modele biznesowe” przygotowanym wspólnie z SAP Polska (do pobrania z naszej strony).
Szczególnie ważnym miejscem w globalnej strategii rozwoju oprogramowania SAP jest Górny Śląsk, który w ostatnich latach stał się liderem atrakcyjności inwestycyjnej w skali całej Polski. Dostrzegając te tendencje centrum SAP Hybris w Gliwicach, dołączyło do prestiżowego grona SAP Labs Network – globalnej sieci łączącej najlepsze centra rozwoju oprogramowania firmy SAP. Krok ten stanowi ważny element zwiększania inwestycji firm na krajowym rynku nowoczesnych technologii. “Powstanie w Polsce ośrodka rozwoju oprogramowania SAP Hybris to ważny krok stanowiący ważny element zwiększania inwestycji firmy SAP na polskim rynku nowoczesnych technologii” – komentują przedstawiciele SAP Polska.
“Jak pokazują wyniki ankiety Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, 26% firm w Polsce zamierza zwiększyć eksport, wzrost liczby pracowników przewiduje zaś 43% badanych. Rezultaty te obrazują obecną kondycję polskiego rynku inwestycyjnego. Taka chłonność kapitału spowodowana jest trafnymi decyzjami o wymiarze strategicznym. Dlatego gospodarka potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, które efektywnie będą wspierać decyzje biznesowe. Dzięki temu dzisiejsi liderzy przedsiębiorstw będą w biznesie skupiać się na roli technologii w kształtowaniu globalnych trendów rynkowych” – komentuje Kinga Piecuch, prezes zarządu SAP Polska.
“Dołączenie do globalnej sieci SAP Labs Network daje nam poczucie silnego zaangażowania w kształtowanie globalnych trendów technologicznych. SAP jest motorem rewolucji cyfrowej, która już teraz zmienia współczesny biznes oraz gospodarkę. Dla naszego biura jest więc to olbrzymia szansa do rozwoju. Nasi specjaliści uczestniczą w tworzeniu najbardziej nowatorskich technologii SAP Hybris – w szczególności SAP Hybris commerce i SAP Hybris as a Service. Naszą pasję i kompetencje przekładamy na jakoś dostarczanych rozwiązań, dlatego polscy specjaliści stanowią silne wsparcie dla SAP – jednej z najbardziej innowacyjnych firm na świecie” – dodaje Rafał Bałaga, dyrektor zarządzający SAP Labs Poland.
SAP Labs Poland rozwija rozwiązania cloud computing oparte o architekturę mikroserwisów oraz usługi konsultingu, czy wsparcia dla produktów. Technologie dostarczane przez tę firmę wspierają rozwój e-handlu, który jest jednym z motorów globalnej rewolucji cyfrowej.
Wzrost inwestycji z wzrostem zatrudnienia
W najbliższym czasie SAP Labs Poland planuje systematycznie zwiększać zatrudnienie, aby jeszcze intensywniej wspierać rozwój rozwiązań SAP Hybris. “Doskonale znamy wysokie kompetencje polskich informatyków, które są cenione przez coraz większą liczbę prestiżowych pracodawców, otwierających swoje jednostki IT w Polsce. Również my – wraz ze wzrostem znaczenia naszego centrum – sukcesywnie zwiększamy zatrudnienie. W nadchodzących latach mamy bardzo ambitne plany rozwojowe, dlatego skupiamy się na pozyskiwaniu młodych talentów, które chcą rozpocząć karierę współtworząc globalne projekty technologiczne. Szukamy szczególnie programistów Java, Go, Scala, deweloperów oprogramowania w chmurze i testerów” – mów Rafał Bałaga.
SAP Labs Poland jest odpowiedzialne za rozwój oprogramowania SAP Hybris dla kluczowych klientów firmy. Do obszarów działalności centrum należy, m.in. rozwój oprogramowania i usług w chmurze, usługi wsparcia produktu, konsulting. Młodzi specjaliści mogą też rozwijać kompetencje językowe, pracując w globalnym środowisku biznesowym. “Kluczowym elementem naszej kultury organizacyjnej jest utrzymanie w firmie środowiska pracy umożliwiającego stały wzrost, odkrywanie swoich talentów i ciągłe doskonalenie kompetencji technicznych i miękkich. Dynamiczny rozwój naszego centrum na pewno zwiększy możliwości rozwoju zawodowego naszego zespołu szczególnie w obszarach związanych z tworzeniem produktów SAP Hybris oraz powiązanych usługach” – opowiada Rafał Bałaga.
Globalne znaczenie, regionalny rozwój
Polska staje się coraz ważniejszym ośrodkiem inwestycyjnym globalnych firm technologicznych. Jak wynika z Ankiety Koniunkturalnej Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska), przeprowadzonej we współpracy z izbami zrzeszonymi w grupie International Group of Chambers of Commerce (IGCC), na czele rankingu państw Europy Środkowo-Wschodniej, preferowanych jako lokalizacje inwestycji przez inwestorów zagranicznych znalazła się Polska. Za nią plasują się Czechy, Słowacja i Estonia. W naszym kraju powstało w ostatnim czasie 211 nowych projektów, w których zatrudnienie znalazło blisko 20 000 osób. Polska pozostaje nie tylko liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale czołowym krajem kontynentu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej – wynika z 14. edycji raportu firmy doradczej EY „Atrakcyjność inwestycyjna Europy”.
“Tak wysoki odsetek inwestycji w Polsce jest odpowiedzią na potrzeby i dynamikę rynku nie tylko lokalnego, ale również regionalnego. Koniunkturę tę wykorzystuje m.in. Górny Śląsk, który w krótkim czasie przyciągnął największych na świecie dostawców nowych technologii oraz innowacji. Dzięki różnorodnej ofercie inwestycyjnej, rozwiniętej infrastrukturze oraz zróżnicowanemu zapleczu naukowo – badawczemu – aż 41 uczelni wyższych i 126,8 tys. studentów – międzynarodowe firmy IT chętnie lokują tutaj swój kapitał. Ta biznesowa „specjalizacja” pozwoliła na zbudowanie odpowiedniej infrastruktury wokół branży oraz była silnym impulsem do zwiększenia zatrudnienia w regionie. Obecnie szacujemy, że liczba wakatów w branży sięga nawet 4000 osób” – podkreśla Bogdan Traczyk, prezes zarządu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju.
Zapraszamy do pobrania raportu ITwiz “20 lat cyfrowej transformacji – od pierwszych komputerów po nowe modele biznesowe” przygotowanego wspólnie z SAP Polska.
Świetne wiadomości, miejmy nadzieje, że pandemia nie pokrzyżuje planów rozwoju. Gliwice zaliczają coraz większy rozwój,