Executive ViewPointCDOArtykuł z magazynu ITwizCIOPolecane tematy
Dajemy klientom ogromną swobodę wyboru kierunków rozwoju IT
EVP
Executive ViewPoint
Z Radomirem Bordonem, p.o. dyrektora generalnego Dell EMC w Polsce, rozmawiamy o potencjale Dell EMC i całej rodziny firm Dell Technologies, a także pozycji firmy na rynku, skutkach połączenia Dell z EMC dla klientów i partnerów, kompleksowości oferty nowo powstałej firmy oraz o tym, jak wpisuje się ona w strategie rozwoju biznesu i infrastruktury IT klientów.
Zadaniem Dell EMC jest zaproponowanie rozwiązania najlepiej dopasowanego do potrzeb klienta oraz dającego możliwości łatwego rozwoju. Żadne rozwiązanie z naszej oferty nie spowoduje zamknięcia jego infrastruktury na możliwości dalszej rozbudowy. Poza tym jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne elementy środowiska IT, połączyć je w logiczną całość, a także zautomatyzować procesy i zapewnić odpowiednie zarządzanie infrastrukturą IT.
Od września 2016 roku Dell i EMC funkcjonują globalnie jako jedna firma. Co dała ta fuzja?
To dla nas wielka zmiana. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że mamy do czynienia ze zmianą na lepsze. Wspólnie jesteśmy w stanie zaoferować klientom i partnerom szerszą, kompleksową ofertę produktów i rozwiązań. Ofertę stanowiącą odpowiedź na wszelkie potrzeby IT firm i instytucji – od centrów danych, przez infrastrukturę sieciową, po urządzenia końcowe. Żaden inny dostawca nie oferuje tak kompleksowego portfolio produktów i rozwiązań jak Dell EMC. Mamy wszystko to, co niezbędne do przeprowadzenia cyfrowej transformacji.
Jaka jest zatem rola Dell EMC we wspomnianym procesie cyfrowej transformacji klientów?
Zmiany, jakie dzięki nowym technologiom zachodzą obecnie w firmach na całym świecie, można określić jako nową rewolucję przemysłową. Ta zmiana niesie bogactwo możliwości. Wraz z naszymi partnerami jesteśmy na znakomitej pozycji wyjściowej, aby umożliwić klientom przejście przez kolejne poziomy tejże transformacji.
Zadaniem Dell EMC jest zaproponowanie rozwiązania najlepiej dopasowanego do potrzeb klienta oraz dającego możliwości łatwego rozwoju. Żadne rozwiązanie z naszej oferty, które zostanie wybrane przez klienta, nie spowoduje zamknięcia jego infrastruktury na możliwości dalszej rozbudowy. Ponadto jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne elementy środowiska IT, połączyć je w logiczną całość, a także zautomatyzować procesy i zapewnić odpowiednie zarządzanie infrastrukturą IT, i to niezależnie od tego, jaki model wykorzystania infrastruktury wybierze klient. Takie projekty możemy zaplanować i zrealizować dla dowolnej organizacji – od małych i średnich przedsiębiorstw (lub instytucji publicznych) po globalne korporacje.
Wracając do połączenia Dell i EMC: jakie zmiany przyniosła ona dla klientów i partnerów?
W historii rynku IT nie mieliśmy jeszcze do czynienia z takim spektrum możliwości, jakie daje klientom Dell EMC. Organizacje na całym świecie stają dziś przed niemałym dylematem – muszą znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób rozwijać swoją infrastrukturę technologiczną. Jednocześnie każdy z naszych klientów ma dziś ogromną swobodę wyboru kierunków rozwoju IT.
Liczba możliwych koncepcji budowy infrastruktury IT jest ogromna i dlatego osoby decyzyjne stają przed trudnym wyborem. Wiele zadań i procesów można realizować we własnym centrum danych lub korzystając z oferty dostawców chmury publicznej. Kolejną opcją jest podział tych procesów i realizacja częściowo wewnątrz firmy, a częściowo na zewnątrz. Osobnym dylematem pozostaje realizacja na podstawie standardowego oprogramowania i sprzętu, albo systemów otwartych.
Tymczasem bez względu na to, jaką drogę obierze klient, Dell EMC ma rozwiązania, które odpowiedzą na niemal wszystkie jego potrzeby w obszarze IT. Ofertę Dell EMC uzupełniają tutaj pozostałe firmy z grupy Dell Technologies: Pivotal, RSA, Secure- Works, Virtustream i VMware. Stanowi to o naszej ogromnej przewadze rynkowej.
Jak można pokrótce scharakteryzować ofertę rozwiązań Dell EMC?
Dzięki połączeniu Dell z EMC duże organizacje mogą oprzeć niemal całą swoją infrastrukturę informatyczną na rozwiązaniach jednego dostawcy. Dotyczy to hardware’u: PC, serwerów, pamięci masowych, rozwiązań sieciowych, backupu, sprzętu dedykowanego do wirtualizacji czy chmury obliczeniowej, a także oprogramowania oraz usług. Wszystkie te elementy znajdują się w naszej ofercie, a uzupełniają ją rozwiązania oferowane przez pozostałe firmy z rodziny Dell Technologies, które wymieniłem wcześniej. Współpracując blisko z jednym producentem, klient otrzymuje gwarancję kompatybilności, łatwości rozbudowy i zarządzania, a także najwyższego poziomu wsparcia.
Jaka jest dziś pozycja Dell EMC w Polsce?
Dell EMC jest na doskonałej pozycji, aby nadal rosnąć – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jesteśmy ważnym graczem na rynku nowych technologii i w wielu kategoriach rynkowych zajmujemy czołową pozycję. Jest to dowód olbrzymiego zaufania, jakim obdarzyli nas klienci.
Dużą część zysków Dell EMC przynosi sprzedaż serwerów i rozwiązań sieciowych, istotne segmenty stanowią dla nas ponadto storage oraz systemy ochrony danych. W Polsce szczególną popularnością cieszą się nasze macierze i stacje robocze, a w obszarze PC stale jesteśmy w pierwszej trójce najpopularniejszych dostawców na świecie. Desktopy i notebooki to element oferty Dell EMC stanowiący o tym, że możemy dostarczyć klientom
w pełni kompleksowe rozwiązanie IT – od komputerów biurowych, po centrum danych i chmurę.
Rozwiązywanie problemów klientów to nasza specjalność i cieszymy się, że pomagamy coraz większej liczbie polskich organizacji w przeprowadzeniu cyfrowej transformacji. Udziały rynkowe i pozycje w rankingach to po prostu efekt zrozumienia ich potrzeb i wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom.