Cloud computingRynek

Grupy Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie

Grupa Azoty skorzysta z chmury obliczeniowej Microsoft m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych zmieniających sektor produkcji oraz rozwoju kompetencji pracowników Grupy. Moc obliczeniowa i zaawansowana analiza umożliwią także wdrożenie efektywniejszych działań, których celem będzie optymalizacja biznesu i zrównoważony rozwój organizacji, poinformowali przedstawiciele Grupy.

Grupy Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie
Przedstawiciele Grupy Azoty oraz Microsoft Polska podczas podpisania porozumienia o współpracy fot. Microsoft

Dzięki możliwościom chmury obliczeniowej Microsoft, Grupa Azoty będzie także w stanie minimalizować wpływ swojej działalności na środowisko. Ponadto – otwarty we współpracy z Microsoft Technology Center – inkubator technologii, zajmie się prototypowaniem rozwiązań na rzecz jeszcze szybszej ewolucji całego sektora nawozowo-chemicznego w Polsce i Europie.

Jak wskazują przedstawiciele obu firmy, fundamentem współpracy jest podejście do transformacji cyfrowej w dwóch wymiarach – ludzkim oraz technologicznym. Z jednej strony ma to pozwolić nie tylko odpowiedzieć na powiększającą się na rynku lukę kompetencyjną, ale również wzmocnić kulturę organizacji zgodnie z nowoczesnym podejściem do wykorzystania technologii. Potencjał i możliwości, które przynosi model chmury i rozwijane w oparciu o niego technologie umożliwić mają również wdrażanie innowacji, takich jak rolnictwo precyzyjne w oparciu o satelity, czy dokładna analiza wszystkich procesów w przedsiębiorstwie.

“Sztuczna inteligencja to krok w kierunku większej efektywności i ograniczenia kosztów operacyjnych prowadzonej działalności. Nie wyobrażamy sobie podnoszenia konkurencyjności bez innowacyjnych rozwiązań, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Systemy rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym rolnicy mogą zaplanować odpowiednią strategię nawożenia upraw, to jeden z wymiernych efektów wdrażania innowacyjnych technologii w Grupie Azoty. Jestem przekonany, że podpisane porozumienie otworzy przed nami kolejne możliwości i rynki w zakresie wykorzystania nowych technologii” – powiedział Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Wzmocnienie kultury innowacyjności

Optymalne wykorzystanie technologii wymaga odpowiednich kompetencji, zwłaszcza w branżach tak specjalistycznych, jak produkcja i sektor chemiczny. Z tego też powodu, jednym z kluczowych elementów podpisanego porozumienia o współpracy jest projekt wzmocnienia kultury innowacyjności w Grupie Azoty, wsparty wdrożeniem odpowiednich narzędzi i serii szkoleń dla specjalistów IT w przedsiębiorstwie, przykładowo z zakresu Microsoft 365. Zespół IT Grupy Azoty dołączy również do Enterprise Skills Initiative, programu Microsoft kształcącego ekspertów o najwyższych kompetencjach chmurowych.

“Cyfrowa transformacja zaczyna się od ludzi i od kultury w firmie. Technologia jest czynnikiem umożliwiającym implementację potrzebnych zmian. Aby myśleć o rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce musimy mieć pewność, że pracownicy w każdej firmie mają dostęp do odpowiednich technologii i do wiedzy niezbędnej w poruszaniu się po nowoczesnym świecie. To dla nas bardzo ważny moment, kiedy do grona innowatorów Polskiej Doliny Cyfrowej dołącza Grupa Azoty – przedsiębiorstwo, które od lat wyznacza kierunki działań i rozwoju dla całego sektora nie tylko na poziomie krajowym, ale również europejskim” – skomentował Michał Gołębiewski, członek zarządu Microsoft w Polsce.

Inkubator dla startupów

W ramach podpisanego porozumienia, Grupa Azoty przy wsparciu Microsoft i ekspertów firmy z ramienia Microsoft Technology Center uruchomi również wspomniany już inkubator dla startupów – inicjatyw technologicznych we wczesnej fazie rozwoju, skupionych wokół branży chemicznej. Ponadto, dzięki wykorzystaniu Alei Innowacji i Microsoft Technology Center, zespoły obu firm wspólnie z młodymi przedsiębiorcami mają prowadzić sesje strategiczne i prototypować nowe rozwiązania w innowacyjnym środowisku, a także wspólnie rozwijać kompetencje z wykorzystanie chmury obliczeniowej.

“W Grupie Azoty przywiązujemy bardzo dużo uwagi do współpracy ze startupami. Poszerzenie naszego systemu ekoinnowacji o rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji znacząco poprawi efektywność wdrażanych projektów. Nie mamy wątpliwości, że sztuczna inteligencja to przyszłość biznesu. Dzięki współpracy z Microsoft, możemy wspólnie wyznaczać trendy i kierunki rozwoju dla cyfryzacji branży nawozowo-chemicznej” – przekonywał Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Analityka danych w służbie środowisku

W odpowiedzi na obecne wyzwania środowiskowe, kolejnym obszarem wspólnych działań obu firm będzie wykorzystanie możliwości, które niesie zaawansowana analityka danych w działaniach na rzecz minimalizowania wpływu na środowisko naturalne. Jest to tym bardziej ważne w przypadku spółki, która jest od lat jedną z czołowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej. Innym aspektem wykorzystania danych jest możliwość opracowania modeli predykcyjnych opartych o zaimplementowane metody statystyczne. Ich celem jest zarządzanie ryzykiem awarii instalacji produkcyjnych oraz zidentyfikowanie wpływu parametrów pracy instalacji na jakość produktów, wskazali specjaliści Microsoft.

Jedną z płaszczyzn współpracy pomiędzy Microsoft i Grupą Azoty będzie również rozwój technik obrazowania satelitarnego wykorzystywanego w rolnictwie precyzyjnym w oparciu o chmurę obliczeniową. Rozwiązania z zakresu bezinwazyjnej analityki gleb przy wykorzystaniu danych pochodzących z satelity, ukierunkowane będą na wsparcie klientów Grupy w kompleksowej optymalizacji zarządzania uprawami rolnymi.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *