Rynek

Alcatel-Lucent w 80% własnością Nokii

Z oficjalnych informacji wynika, że Nokia kontroluje obecnie niecałe 80 proc. akcji Alcatel-Lucent. Połączenie obu firm ma zostać zrealizowane w połowie stycznia br. Przedstawiciele Nokii zapowiadają, że jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszone wezwanie na pozostające w obrocie udziały firmy Alcatel-Lucent.

Alcatel-Lucent w 80% własnością Nokii

Nokia, kupując firmę Alcatel-Lucent istotnie wzmocni pozycję na rynku dostawców sprzętu telekomunikacyjnego. Pozyskane udziały rynkowe oraz wynikające z fuzji oszczędności mają pozwolić na poniesienie konkurencyjności fińskiej firmy m.in. względem dostawców takich, jak Ericsson, czy Huawei. Nokia ma zyskać m.in. silniejszą pozycję negocjacyjną z największymi światowymi operatorami telekomunikacyjnymi. Zdaniem ekspertów firma będzie też mogła wprowadzić bardziej agresywną politykę cenową.

Przedstawiciele fińskiego koncernu podkreślają, że dotychczasowe oferty obu firm są wysoce komplementarne – zarówno pod względem rozwiązań produktowych, jak i zasięgu geograficznego. Warunki transakcji zostały już zaakceptowane przez stosowanych regulatorów rynkowych, w tym m.in. przez europejskie i amerykańskie urzędy antymonopolowe. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze działania mające na celu operacyjne zintegrowanie obu podmiotów mają rozpocząć się jeszcze w pierwszej połowie stycznia 2016 roku. Dane finansowe obu firm za 2014 rok pozwalają sądzić, że po zamknięciu transakcji roczne obroty Nokii sięgną 26 mld euro. Podobne przychody za 2014 rok miał największy konkurent obu firm na rynku rozwiązań telekomunikacyjnych – szwedzki Ericsson.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *